Vyšetřování je u konce! Policisté uzavřeli případ s krycím názvem Torax týkající se převádění uprchlíků. Tři turecké převaděče zadrželi loni v březnu na Pražském okruhu spolu s 22 běženci, jež převáželi z Iráku, Sýrie a Turecka směrem do Německa. „Vyšetřování trvalo necelých 11 měsíců. Spisový materiál kriminalisté NCOZ 30. ledna 2019 předali státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Teplicích, kterému navrhli podat obžalobu na trojici osob pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. 

Velká policejní akce se na Pražském okruhu strhla loni v noci ze 6. na 7. března. Kriminalisté z NCOZ po dvouměsíční mravenčí práci zadrželi tři převaděče. „Ve večerních hodinách dne 6. března 2018 obviněné osoby převezly běžence v kamionu ze Slovenska na severní Moravu. Ti měli být přes Maďarsko a Slovensko přepravováni z Turecka a především z Rumunska,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. 

V Česku na ně poblíž Jablunkova čekala dodávka, která je měla dovézt do Německa. Jejich cesta skončila na okraji Prahy ve středu brzy ráno. Podle Ibeheje se v nákladovém prostoru dodávky tísnilo 18 dospělých a čtyři děti. „Jedna z žen byla ve vysokém stupni těhotenství a policisty jí byla okamžitě přivolána rychlá záchranná služba,“doplnil Ibehej. 

S českými policisty na případu pracovali jejich kolegové ze Slovenska a Německa, kteří gang před zadržením převaděčů sledovali zhruba dva měsíce. Z jejich šetření vyplynulo, že v minulosti organizovali nejméně šest podobných převozů. Za jednu převezenou osobu podle detektivů brali částku od 2000 do 8000 eur (51 000 až 203 000 korun)

Video
délka: 02:08.59

Policisté v březnu 2018 zadrželi na Pražském okruhu převaděče běženců. Policie České republiky

Fotogalerie
13 fotografií