„Musela se prodrat celou roklí a ještě do schodů nahoru. Teď se usídlila u nás v ořechu,“ řekla žena. Had je podle ní živý, ale „má dost“. „Jeho pohyby nejsou nijak mrštné,“ uvedla žena, která si mamby všimla. Když si uvědomila, že se může jednat o uniklého hada, schovala se se svým psem v domku a zavolala policii. „Teď se čeká, až přijede někdo z odchytové služby,“ podotkla. „Šok mám ještě teď,“ dodala.

Video
Video se připravuje ...

Po třech dnech našla zahrádkářka pohřešovanou jedovatou mambu v koruně stromu. Aktu.cz

Mamba zelená unikla v úterý večer v domě v ulici V Bokách I. Předtím uštkla třicetiletou ženu, zřejmě svou majitelku, která je nyní v nemocnici ve vážném stavu. Specialisté na odchyt hadů v domě nalíčili na mambu tepelné nástrahy, kontrolovat je plánovali o víkendu.

Uštknutá žena dostala v nemocnici antisérum, zůstává v umělém spánku. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože antisérum zabralo, pacientka má jiné významné zdravotní komplikace.

Čekají, až se žena zotaví

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený.

Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Fotogalerie
19 fotografií