K otřesnému a neopodstatněnému činu se Jan Kořalka, který se zviditelnil v pěvecké soutěži Superstar v roce 2004, uchýlil loni v březnu v bytě v Praze 6. Z toho, co s pejsky prováděl, mrazí. „Štěně jménem Bony dal do téměř plně napuštěné vany se studenou vodou. Následně z koupelny odešel, stav psa nekontroloval a do koupelny se vrátil s odstupem desítek minut, tedy v době, kdy pes již byl mrtev," uvedl soud.

„Věděl, že pes - štěně se v hluboké studené vodě rychle podchladí, vysílí, a tedy utone, přičemž z celé události pořídil mobilním telefonem fotografie, které postupně zaslal své přítelkyni na mobil," stojí dále v rozsudku.

Následky po zbytek života

Jen o několik týdnů později prý muž napadl na stejném místě i dalšího psa. „Štěně jménem Jenny z důvodu neposlušnosti chytil a úmyslně s ním hodil do vany takovým způsobem, že mu způsobil tříštivou zlomeninu stehenní kosti levé zadní končetiny," popsali soudci. Štěně muselo na operaci, po níž mu zůstala poraněná končetina o čtyři centimetry kratší než druhá, zdravá. Rentgen navíc odhalil starší, neléčenou zlomeninu.

Dvojnásobné týrání

Podle verdiktu se tak Kořalka dopustil dvojnásobného týrání zvířat se způsobením smrti nebo trvalých následků na zdraví, za což hrozí sazba od šesti měsíců až do tří let vězení. Soud Kořalkovi vedle ročního odnětí svobody uložil také povinnost zaplatit náhradu škody ve výši 10 000 korun. Není to navíc poprvé, kdy Kořalku soud uznal vinným. Před čtrnácti lety byl odsouzen za zneužití nezletilé dívky a vyfasoval dvouletou podmínku. S dívkou měl mít pohlavní styk na jednom z táborů, kam spolu jezdili. U soudu se bránil tím, že mu řekla, že jí je více let. To ale soudkyně odmítla, přiklonila se ovšem k mírnějšímu trestu. 

Trestného činu týrání zvířete se dopustí ten, kdo týrá zvíře buď obzvlášť surovým či trýznivým způsobem, nebo na místě přístupném veřejnosti. V posledních týdnech vzbudilo pozornost hned několik případů brutálního týrání psů.

Není to ani zdaleka ojedinělý případ, kdy si agresoři svou zlost vybijí na nevinném zvířeti. Před soudem stanul například mladík z Prachatic, kterého při škrcení štěněte labradorského retrívra natočil jeho známý a záznam umístil na sociální sítě. Muž z Karvinska si zase vyslechl obvinění za to, že kopáním do břicha usmrtil několikaměsíční štěně plemene sibiřský husky. Nedávno byl z týrání obviněn také mladík z Děčína, který ročního křížence údajně připravil o oko, zlomil mu čelist a vykopl zuby.

Fotogalerie
19 fotografií