„Drážní inspekce vyčíslila škody na více než 82 milionů korun, převážně na vlaku City Elefant,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Odpovědnost za nehodu nese podle inspektorů strojvůdce, který nedodržel předepsané postupy a nerespektoval návěstidla.

„Mohu potvrdit, že v této věci je obviněn devětapadesátiletý muž z trestného činu obecné ohrožení, za který mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Z výpovědi strojvůdce vyplynulo, že nedopatřením vypnul automatickou brzdu, která vlak ve stanici zastavuje, když o páčku zavadil rukávem. „Celou cestu pak údajně jel v domnění, že systém je zapnutý, a nesledoval proto obrazovku monitoru, která ho však upozorňovala na nečinnost systému,“ uvedl server Novinky.cz. Drážní inspekce kvůli tomu podle Drápala už doporučila Českým drahám bezpečnostní opatření, které by vypnutí takzvaného automatického vedení vlaku signalizovalo nově i akustickým signálem.

Nehoda na Masarykově nádraží se stala 14. července. Vlak z Českého Brodu při zastavování nedobrzdil, prorazil zarážedlo a vjel do nástupiště. Oprava elektrické jednotky City Elefant by měla České dráhy stát 80 milionů korun. Zranění dvou lidí byla povrchová, čtyřiačtyřicetiletý muž skončil s úrazem nohy v nemocnici. Strojvůdce byl po nehodě převeden na jinou práci v depu a vlaky už nebude řídit.

Video
délka: 01:18.48
720p 480p 360p 240p

Masarykovo nádraží v Praze bylo uzavřeno kvůli nehodě vlaku. Blesk - David Malík

Fotogalerie
14 fotografií