Jedná se o pilotní projekt, jak dostat zeleň do historického středu města. Osm stromů v Riegrově ulici zajistila společnost Plzeňská teplárenská, javory na náměstí pak Nadační fond Plzeň sobě.

Stromy by měly mít časem koruny o průměru čtyř metr, zatím jsou zhruba poloviční. „Vzrostlé javory mléč, dovezené z Německa, jsou přibližně 30 let staré, zasazené do dřevěných květináčů z tropického dřeva jatoba,“ uvedla mluvčí Plzeňské teplárenské Petra Siegerová. Váha květináče se stromem dosahuje až dvou tun.

Díky usazení stromů v květináčích bude se stromy možné v případě potřeby manipulovat. Provozovatelé firem, které mají v Riegrově ulici sídlo, přislíbili, že se o javory budou starat. Po vyhodnocení reakcí lidí je možné, že se zeleň rozšíří o do dalších ulic v centru.

VIDEO: Stromy se na náměstí Republiky v Plzni objevily před třemi roky, tehdy ale jen krátce v rámci Landscape festivalu.

Video
délka: 01:29.19

Plzeň v roce 2017 ožila před Landscape festivalem, má vyvolat diskuzi o veřejném prostoru. Romana Vébrová, hudba: Anyway, Studio Fontána, spol. s r.o.