Největší vojenský kemp vyrostl za nákupním centrem Plaza. Představuje tábor 16. obrněné divize americké armády, která v květnu před 74 lety osvobozovala západní Čechy a Plzeň.

K vidění tu jsou opravdové historické lahůdky. Jednou z nich je třeba těžký tahač tanku Diamond T981. „Pochází z roku 1942. Přivezl jsem ho před sedmi lety z Itálie. Byl v hrozném stavu, tři roky mi trvalo, než jsem ho opravil. Skoro vše jsme na něm dělali znovu,“ řekl jeho majitel Pavel Rogl ze spolupořádajícího klubu vojenské historie.

Video
délka: 02:10.60

Technika v historickém vojenském kempu 16. obrněné divize americké armády v Plzni. Zbyněk Schnapka

Mezi další zajímavé technické skvosty patří i vozidlo se čtyřmi protiletadlovými kulomety ráže 50 mm M16 Half-track a stíhač tanků M36 Jackson. Ten do Plzně přijel na návěsu kamionu z Vojenského historického ústavu Lešany. „V republikové premiéře představujeme renovovaný střední tank Sherman verze M4A4,“ sdělil Pavel Rogl.

Děsivá nehoda

Původně mělo být v Plzni na oslavách celkem pět tanků. Ve čtvrtek ale kamion převážející dva kusy havaroval na obchvatu Prahy. Srazil se s vězeňským autobusem. „Tato nehoda ale oslavy neohrozí. Je nám ale moc líto zraněných a lidského života, který při nehodě vyhasl,“ dodal Rogl.

Veteráni i konvoj

Na osvobozování města zavzpomínají i američtí a belgičtí veteráni, kterým je už hodně přes 90 let. Beseda pro veřejnost je s nimi naplánovaná na sobotu od 9 hodin dopoledne v Měšťanské besedě.

O své vzpomínky se podělí Earl Ingram, Herman Geist a James Duncan z 2. pěší divize, George Thompson z 16. obrněné divize, Richard Pieper a Fremont  Gruss z 97. pěší divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin.

Tradiční přehlídka historické vojenské techniky, Convoy of Liberty, projede v neděli od 11 hodin městem na trase Sukova ul. – Klatovská tř. – sady Pětatřicátníků – náměstí Republiky. „Nad ním přeletí nejen současné víceúčelové bojové letouny, ale i historická výcviková jednomotorová dvoumístná letadla značky Harvard,“ uvedla Jana Komišová z odboru prezentace a marketingu.  

Koncerty i pieta

Slavnosti doplní i kulturní program. Na náměstí Republiky vystoupí Big Band Konzervatoře Plzeň a Plzeňská filharmonie. V centru města vystoupí i Čechomor, Hradišťan nebo kapela Eddie Edward & Friends.

Vzdát poctu místnímu odboji a americkým osvoboditelům chce při svém sobotním vystoupení v lochotínském amfiteátru i švédská metalová skupina Sabaton. Oslavy v pondělí zakončí vzpomínkové setkání u památníku Díky, Ameriko!

VIDEO: Tohle byl loňský Convoy of Liberty.

Video
délka: 01:42.07

Slavnosti svobody 2018 v Plzni: městem projel Convoy of Liberty. Romana Vébrová