Nikolaj I. letos v lednu na ubytovně v Plzni vypil deset panáků whisky a pak z mobilu poslal výhrůžný text pákistánským médiím. „V něm slibuje odplatu Pákistánu, jestli Terezu H. nepropustí,“ řekl státní zástupce Martin Bílý. Reagoval tak na zprávu, že Terezu H., se kterou měl mít podle svých slov poměr, zadrželi na letišti v Laháuru s devíti kilogramy heroinu.

Znalci: Nikolaj není nebezpečný

Podle znalců z oboru klinické psychologie a psychiatrie Nikolaj I. netrpí duševní poruchou nebo chorobou. Jeho rozpoznávací i ovládací schopnosti byly v době spáchání trestného činu zachovalé. Na jeho jednání neměl vliv ani zkonzumovaný alkohol. „Nemá agresivní sklony a není schopný naplánovat teroristický útok v zahraničí, natož ho pak realizovat. Nikolaj I. není pro společnost nebezpečný,“ uvedli soudní znalci.

Video
délka: 00:41

V Plzni soudí mladíka, který kvůli pašeračce Tereze vyhrožoval Pákistánu útoky Romana Vébrová

Nikolaj I. je introvertní člověk. Je emočně nezralý, podezřívavý, nejistý, má podprůměrný intelekt. Může jednat impulsivně a nedokáže domýšlet následky svého chování. Podle znalců měl potřebu prezentovat svůj údajný vztah k tehdy mediálně známé Tereze H., a proto výhrůžné SMS a mail poslal pákistánským médiím.

„Terorista“: Nemyslel jsem to vážně

Nikolaj I. u soudu tvrdil, že teroristický útok nemyslel vážně. „Není pravda, že jsem to poslal se záměrem, abych něco udělal. To bych to nenapsal ze svého mailu a mobilu. Jednal jsem impulsivně,“ řekl Nikolaj I.

„Výhrůžkami jsem chtěl docílit toho, aby se se mnou spojili lidé, co v pašování drog jeli s Terezou. Taky jsem chtěl, aby byla stíhána a souzena v ČR. Nechtěl jsem vyvolat mezinárodní skandál,“ řekl Nikolaj I. U soudu Nikolaj I. také tvrdil, že se s Terezou H. setkal třikrát v Praze a jednou s ní měl mít sex na ubytovně ve Zbůchu u Plzně.

Výhrůžky z vlastního mobilu

Dva týdny po zadržení Terezy H. „sesmolil“ Nikolaj výhrůžky. „Napsal v bulharštině text a nechal ho pomocí Google překladače přeložit do angličtiny,“ řekl Bílý.

V textu stálo: POZOR, pokud Pákistán během 48 hodin nepropustí Terezu, která byla zadržena s 9 kg heroinu, a neposadí ji na letadlo do ČR, tak se stanou teroristické útoky v Pákistánu. Tereza mě může kontaktovat na čísle, pokud mně nezavolá, že byla propuštěna, slibuji odplatu.

„Pak vyhledal kontakty na zpravodajské servery v Pákistánu v Laháuru a výhrůžný text jim poslal. Nejdříve odeslal text jako SMS zprávu satelitní stanici Samaa TV a o den později internetovému deníku Daily Pakistan. Ten ji pak na svých internetových stránkách uveřejnil s uvedením jména a části telefonního čísla obžalovaného. Vše pak přejala česká média,“ dodal Bílý.

Soud pokračuje a Nikolaji I. hrozí až 12 let vězení.

VIDEO: Šok a slzy: Uniklo video ze zadržení Terezy v Pákistánu. Celníci tahají drogy z kufru.

Video
délka: 04:30

Šok a slzy: Uniklo video ze zadržení Terezy v Pákistánu. Celníci tahají drogy z kufru Youtube.cz

VIDEO: Tereza je v pákistánském vězení jako celebrita.

Video
délka: 01:19

Tereza je v pákistánském vězení jako celebrita Lahore News