Drama začalo tím, když psychicky nemocný muž utekl ze sanitky, která ho měla odvést k lékaři, zpět do domu. „Došlo ke střelbě. Jedna z verzí je, že muž vytáhl policistovi zbraň,“ řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

Střelec nejdříve trefil jednoho z policistů a pak druhého, který běžel ven k autu zavolat pomoc. Na dveřích služebního vozu zůstala krev. Jeden ze strážců zákona má prostřelenou dlaň, druhého trefila kulka také do ruky. „Převezli jsme je k ošetření do domažlické nemocnice,“ řekl mluvčí záchranky Martin Brejcha.

Začal se chovat divně

Střelec si pak policejní pistolí prostřelil hlavu. „Hodinu jsme se ho snažili resuscitovat. Nakonec ale zemřel,“ dodal Brejcha.

„Souseda jsem znal. Věděl jsem, že je nemocný. Údajně měl schizofrenii. Asi před čtyřmi měsíci se vrátil z psychiatrie. Našel si práci a vypadal normálně. Bavil jsem se s ním a byl bez problémů. Včera byl ale divný. Mluvil si sám pro sebe,“ řekl svědek střelby Dušan Gina.

Přestal brát léky

Psychicky nemocný muž žil v azylovém domu zhruba rok a donedávna byl bezproblémový. „Jeho stav byl plně stabilizovaný. Před pár dny přestal brát léky a zhoršil se,“ uvedl Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň, která azylový dům provozuje.

Psychiatr rozhodl, že muže je nutné odvést na vyšetření a hospitalizovat ho. „Odmítl nastoupit do sanitky a tak byla přivolána policie,“ dodal Lodr.

„Slyšel jsem něco jako střelbu, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Najednou se sem začalo sjíždět snad dvanáct policejních aut a záchranka. Policisté tu pobíhali v neprůstřelných vestách, někteří měli i samopaly," uvedl jeden z dělníků, který pracoval nedaleko místa tragédie.

Pochybili policisté?

To teď zjišťují vyšetřovatelé. Na místo dorazili pracovníci vnitřního odboru policie a detektivové z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Byli postřeleni dva policisté a jedna civilní osoba. Zjišťujeme, za jakých okolností k tomu došlo. V tuto chvíli mohu potvrdit, že se střílelo ze služební zbraně jednoho z policistů,“ uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Fotogalerie
12 fotografií