Je zřejmě také nejmladším partyzánem, jakého republika měla. Do partyzánské skupiny Nad Olzou, která působila v oblasti Třinecka a Jablunkovska v letech 1941 až 1945, byl zapojen už jako šestiletý chlapec.
Se svými rodiči, Marií a Pavlem Ruszovými, stavěl v horách bunkry, pomáhal s úkryty a od deseti let se stal skutečnou spojkou. S maminkou nosili zbraně, výbušniny i zprávy mezi partyzány a civilisty, kteří tajně pomáhali v boji proti nacistům.
Žil v lesích
„Museli jsme vypadat jako obyčejní horalé, kteří jdou z hor něco nakoupit. Přitom jsme nesli zprávy o přesunu německých vlaků se zbraněmi a municí,“ vzpomínal na přednášce v třinecké knihovně Rusz.
Se svou matkou tak celé čtyři roky přecházel z jednoho úkrytu do druhého. Žili v lesích, často jen o vodě a suchém chlebu. Každý den mohl být jejich poslední.
Nebezpečí bylo všudypřítomné. Gestapo skupinu dlouhodobě pronásledovalo a na jeho otce, velitele partyzánské jednotky, byla vypsána vysoká odměna. Přesto se rodina Ruszových nikdy nevzdala.
Johanu za války znásilnil nacista: Identitu jejího syna dostal komunistický agent Václav Jelínek (†77),…

Svoboda není samozřejmost
Za svou činnost v době druhé světové války byl později oceněn Pamětní plaketou Československé obce legionářské, jednoty Frýdek-Místek.
„Příběh Pavla Rusze není jen o odvaze malého chlapce – je to připomínka síly lidského ducha, který se nevzdal ani v těch nejtemnějších dobách. Je také varováním, že svoboda, kterou dnes bereme jako samozřejmost, byla vykoupena velkou odvahou a oběťmi i těch nejmladších," uvedl místní kronikář Petr Majer.
VIDEO: Dva odvážní židé utekli z Osvětimi a šokovali svět svědectvím o hrůzách z továrny na smrt (Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba).
Dva odvážní židé utekli z Osvětimi a šokovali svět svědectvím o hrůzách z továrny na smrt (Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba) Videohub