Datum připomíná okamžik, kdy si v roce 1906 Američan Alva Fischer nechal patentovat první elektrickou pračku. V té době se objevily i první valchy, které se staly obrovským pomocníkem všem, kteří si pračky nemohli dovolit. Na chatách se používají ještě dnes.
„Zkoumali jsme rozdíl způsobu praní ve středověku a s valchou, kterou si pamatujeme od svých babiček,“ řekla Lucie Rucká, šéfka Archeoparku v Chotěbuzi, který je pobočkou muzea a kde se připomínky starých časů pravidelně odehrávají.
Špína se vytloukla
Potřeba mít čisté oblečení se vlastně datuje od chvíle, kdy se lidé přestali oblékat do kožešin a moc se od té doby, než tuto starost převzaly pračky, nezměnila. „Namáčené prádlo se jednoduše mlátilo nebo se po něm šlapalo, aby se z něj nečistota vytloukla,“ uvedla Rucká.
Zpočátku k tomu stačila jen voda v potoce nebo rybníce, pak si lidé pomáhali pšeničnými otrubami, než chytré hlavy objevily látku podobnou mýdlu. Z popele filtrováním vody vyrobily louh, který po smíchání s tukem utvořil mýdlovou hmotu.
„Tu lidé na prádlo nalili a nechali nějaký čas působit. Teprve pak šli s oblečením k vodě,“ líčila paní Lucie. Oděvy šlechty pralo služebnictvo v kádích. Tehdy se i moč považovala za čistící prostředek, takže do nich před šlapáním a přidáním louhu ještě načůralo.
Bělilo sluníčko
Jak hospodyňky dokázali mít i z řeky bíle zářící prádlo? „Jednoduše. Vybělilo je sluníčko. V raném středověku, na který jsme se zaměřili, byly nejčastěji látky ze lnu, vlny, konopí či kopřiv. Jen ty bohatší už se mohli pyšnit hedvábím,“ doplnila Rucká.
Vlna se podle ní ani nemusela moc prát, protože má samočistící schopnost a propocená nezapáchá. Muzejníci také ukázali, jak jednoduše si lidé v minulosti zhotovovali kolíčky na prádlo. Šlo o rozštípnutý a na kameni zabroušený klacík.
Pokrok jménem valcha
Říkalo se jí prací deska a byla považována za velkého pomocníka. V Česku hrála valcha prim do 50. let 20. století, tedy než se v domácnostech rozšířily pračky.
Při praní na valše se oblečení tlačí kolmo na směr žlábků, čímž se uvolňuje a stlačuje. Tím z něj odchází špína. „Sice to nebyla taková dřina, jako v potoce, ale i valcha byla fyzicky velmi namáhavá,“ zmínila paní Lucie.
VIDEO: Howard Hughes. Miliardář oslnil svými vynálezy i filmy svět, skončil jako nešťastný podivín.
Howard Hughes. Miliardář oslnil svými vynálezy i filmy svět, skončil jako nešťastný podivín Videohub