Krutou diagnózu se Světlana, ačkoli jí nebylo dobře už doma v Rivne, dozvěděla až v Ostravě, kam utekla před válkou. „Trpí akutní leukémií, léčila se u nás na hematoonkologii 11 měsíců. Je to milá, trpělivá paní, při léčbě výborně spolupracovala,“ řekl Marcel Koňařík, staniční sestra kliniky.

Zpátky domů

Když se Světlana dozvěděla, že nemoc nad ní bohužel jasně vítězí, přála si jediné: Být opět doma s blízkými. „Do Ostravy přijela s dcerou, ta ji chtěla doprovodit i zpět do vlasti,“ pokračoval zdravotník.

Nemocnici se povedlo získat paliativní sanitku, která cestu umožnila. Jelo se přes noc až do rána. „Sehnaly se peníze na benzín, řidiče, zdravotní materiál a další výdaje. Nutno poděkovat panu profesoru Romanu Hájkovi, přednostovi kliniky, který to vše posvětil,“ uzavřel Marcel Koňařík.

Světlanina cesta z Ostravy do Rivne byla dlouhá přes 700 kilometrů, trvala s přestávkami asi 10 hodin.

Doprovázení není převoz

Sanitku i personál špitálu a jeho paliativnímu týmu poskytl mobilní hospic Girasole z Hustopečí u Brna. Nešlo „jen“ o odvoz, šlo o doprovázení. „Nejen, že v průběhu cesty léčíme a jsme připraveni na komplikace, ale také dáváme naději, že nesplnitelné přání může být skutečností. Můžeme se bavit o rodině, dětech, cestě a životě. Otevřít silná témata, co je třeba dokončit, uzavřít, než to přijde…“ popsal ředitel hospicu Miroslav Prchal.

VIDEO: Vasyl Kapustej připravil ambiciózní projekt, kamion předělaný na lázně pro ukrajinské vojáky.

Video
délka: 02:46.57
Video se připravuje ...

Vasyl Kapustej připravil ambiciózní projekt, kamion předělaný na lázně pro ukrajinské vojáky Help To Ukraine Today

Fotogalerie
5 fotografií