„Myslel jsem, že se mě něco takového nikdy týkat nemůže,“ říká muž, který se s nemocí tři až čtyři roky srovnával. „Především v hlavě, protože fyzicky s tím bohužel nelze příliš udělat,“ dodal.

Vše začalo nenápadným třesem rukou při rozrušení, časem se přidaly i nohy. „Na tréninku jsem nosil žabky a najednou jsem se díval, co je s těmi botami, proč mi pořád padají? Pochopil jsem, že problémem nejsou tak úplně boty,“ popsal Marek.

Zamrzl v obchodě

Zákeřná nemoc v těle dříve aktivního vzpěrače a fitness nadšence postupuje. Potíže mu už dělá i obyčejná chůze. „Když to nejde, prostě si sednu nebo jdu pozpátku. Už se mi stalo, že jsem úplně „zamrzl“ v obchodě. Odvezl mě odtamtud visícího na nákupním vozíku jeden pán,“ vypráví.

Hlavní je podle něj nemoc přijmout. „Nestranit se lidí. Uzavřenost plodí nervozitu, a to vše nemoc zhoršuje. Já se snažím zkušenosti předávat dalším lidem na akcích Nadace AGEL. Věřím sobě, věřím v Boha a jsem smířený,“ řekl Marek Bilko.

Příliš se o tom nemluví

Jedna z věcí, která Markovi vadí je, že se o Parkinsonově chorobě mluví jen velmi málo. „Přitom je to velice časté onemocnění, může potkat kohokoli, diagnózu mají čím dál mladší lidé. Mělo by se o tom mluvit více, rozšířit lidem povědomí,“ říká bývalý pracovník Třineckých železáren.

V Česku touto nevyléčitelnou nemocí trpí  až 15 % lidí mladších 40 let. Choroba postihla mimo jiné slavné osobnosti jako byl boxer Muhammad Ali (†74) či je herec Michael J. Fox (60).

Co je Parkinsonova choroba?

Jde o neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku. Dodnes se s jistotou neví, co je vlastně spouštěčem nemoci. Poprvé však byla popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem. Mezi hlavní projevy patří třes, svalová ztuhlost, potíže s pohybem, nejistá stabilita těla, nervozita.

VIDEO: Lékaři v Brně pacientovi operovali mozek, on si s nimi povídal.

Video
Video se připravuje ...

Lékaři pacientovi operovali mozek, on si s nimi povídal FN sv. Anny v Brně

Fotogalerie
5 fotografií