Moderní služba není zatím v porodnicích zdaleka běžná. „Bylo to příjemné překvapení po porodu. Nemusím třeba zajišťovat hlídání staršího dítěte, běhat s ním po úřadech,“ těší Michaelu Urbánkovou (33), novopečenou maminku dcerky Terezie.

„Jsem za to moc ráda. Rodila jsem císařským řezem, takže ani nevím, jak dlouho tady budu a rodný list malého už mám tímto vyřízený,“ přidala se Magda Klamková (29), maminka malého Kubíka.

Video
délka: 01:10.85

Magda Klamková (29) dostala přímo ve Vítkovické nemocnici rodný list novorozeného syna Kubíka. Michal Charbulák

Obě maminky využily novou možnost mezi prvními. V útulné místnosti je přivítala matrikářka Jiřina Matějová. „Jako všem mladým ženám i vám popřeji hodně štěstí, zdraví a brzké shledání,“ řekla s úsměvem.

Úřad přijde i za maminkou

V případě poporodních komplikací se úřednice maminkám po domluvě přizpůsobí. „Může za maminkou dojít i na pokoj, bude-li to nutné,“ uvedl ředitel Vítkovické nemocnice Stanislav Jackanin.

„Služba uleví hlavně maminkám, které jsou samy, nemají auto či mají po porodu zdravotní komplikace,“ doplnila starostka obvodu Vítkovice Radomíra Vlčková, která pracoviště slavnostně otevřela.

Nový trend v porodnicích?

Vítkovická nemocnice zřídila matriku jako druhá v Ostravě a podle dostupných informací teprve pátá v České republice. Službu nabízejí rovněž porodnice ve FN Ostrava, FN Olomouc, pražské VFN a nemocnici v Litoměřicích.

Matrikářka bude k dispozici každý pracovní den, vždy v době od 10 do 12 hodin.