Když se v oběhu objevily falešné stokoruny a dvousetkoruny, policisté zbystřili. Podezření, že se na Ostravsku objevil nový gang padělatelů peněz, ale vzalo brzy za své.

„Výsledek několikatýdenní práce, shromažďování a analýzu informací a současně i osobní znalost policistů směřovaly jednoznačně ke konkrétnímu muži,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Udal se sám

Policisté už byli připraveni padělatele zatknout, ale ten nakonec nakráčel před překvapené policisty na služebnu sám. Své dílo jim přinesl i ukázat.

„Přišel na obvodní oddělení a k trestné činnosti se doznal. Navíc předložil hrst padělků,“ sdělila policistka. Pak překvapil ještě jednou, a to svými důvody k padělání. „Chtěl jsem zjistit, zda to dokážu,“ řekl muž.

Pětistovky zkazil

Ukázalo se, že si muž padělal bankovky celkem za 30 tisíc korun. „Muž měl bankovky vyrábět pomocí běžně dostupné techniky, včetně tiskárny,“ popsala Štětínská.

Po trafikách se padělateli dařilo platit stokorunami a dvousetkorunami. S pětistovkami už to bylo horší, tak je raději zničil. Většinu bankovek vyrobil krátce před svým vlastním přiznáním.

Padělky zkoumá banka

Jak blízko padělatel amatér byl svému cíli, zjistí Česká národní banka. „Zajištěné bankovky tam kriminalisté odeslali k odbornému vyjádření, tedy ke stanovení míry zdařilosti padělků,“ uzavřela Soňa Štětínská. Padělatel-amatér je stíhán ve vazbě a hrozí mu tři až osm let.

VIDEO: Celní správa při kontrolách našla v Praze stovky padělků výrobků od firmy Apple.

Video
délka: 02:45.79

Celní správa při kontrolách našla v Praze stovky padělků výrobků od firmy Apple. Aktu.cz