„Pokud chceme zachránit druh, musíme umět usmrtit jedince,“ šokoval Jan Pluháček, který v Zoo Ostrava chov hrochů koordinuje a je vedoucím evropské plemenné knihy. 

„V tomto roce by mělo dojít k přesunu šesti zvířat. Naše zoo je jednou z těch, která nového hrocha dostane. Dalších dvacet ale na nová místa čeká, ta však momentálně nejsou,“ vysvětluje Pluháček důvody, proč v zahradách přistupují k drsnému řešení. Platí to pro zvíře jakéhokoli věku, pokud není vhodné k chovu…

Zastavit rozmnožování

Hrochů je v zahradách moc a stárnou. To je patová situace. „Pokud je nechceme zkrmit, museli bychom zastavit jejich rozmnožování,“ podotkl Pluháček. „Teď chová 80 institucí celkem 206 hrochů,“ dodal.

Musí se hlídat genetika

„Je to velice citlivé téma… Pokud chceme zachovat záložní zdravou populaci, pro případ, že dojde v přírodě k vyhubení, je potřeba to dělat. Musíme hlídat genetiku, musíme hlídat počty,“ uvedla Šárka Nováková, mluvčí ostravské zoo.

Noví hroši v zoologických zahradách už ani nedostávají jména. „Nechceme je polidšťovat, protože jejich budoucnost může být nejistá. Je potřeba to brát jako v přírodě, kde polovina mláďat padne za oběť lvům, krokodýlům nebo jiným hrochům,“ vysvětluje.

Proč nemohou zpátky do Afriky?

„V jejich domovech jsou válečné konflikty a v rezervacích panuje chaos. Snažíme se to podat veřejnosti co nejsrozumitelněji,“ uzavřela Šárka Nováková.

VIDEO: Roztomilý hrošík na archivním videu z pražské zoo.

Video
Video se připravuje ...

VIDEO: Hrošík z pražské zoo se má čile k světu Blesk.cz