Cílem projektu je obnovit zdecimovanou tetřeví populaci v Beskydech. I proto tu v části Beskyd byla vyhlášena takzvaná tetřeví oblast. Zahrnuje téměř 1000 hektarů pozemků od Malého polomu až po prales Mionší. Lesníci se v této oblasti budou řídit jinými pravidly hospodaření.

„Na tomto území bude od 1. prosince do 15. června klidový režim,“ uvedl ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáš Pospíšil. V tomto období se budou podle něj v oblasti provádět jen nejnutnější práce, jako opravy plotů a zalesňování. „Těžit se nebude. Tetřevi potřebují klid,“ řekl.

„Porodnice“ za 18 milionů

Odchovna tetřevů v Beskydech funguje od roku 2017. Postavena byla za 18 milionů korun. Vznikla v nově postavené soustavě dřevostaveb. Patří k nim valašská roubená stavba coby provozní budova a vlastní dřevěná odchovna s venkovní kovovou voliérou. Do ní lesníci před lety umístili chovné hejno, dovezené k nám z Polska.

Ptákům se daří

Loni vypustili prvních pět ptáků, letos dalších 16 a dva ještě mají v plánu. Hlášená pozorování potvrzují, že se ptákům ve volné přírodě daří přežít. „Máme celkem 15 ověřených pozorování. Poslední z května. To je pro náš chov dobrá zpráva,“ uvedl lesní správce Tomáš Peka.

Tetřev je kriticky ohrožený

Je to mohutný pták velikosti krocana. U samce převládá černá barva s hnědými křídly a s výraznými červenými zduřeninami nad očima. Samice jsou hnědavě zbarvené a výrazně menší - s váhou kolem 2140 gramů - než samečci, kteří váží kolem 4800 gramů. I přes svou velikost létají tetřevi poměrně dobře, a to i mezi stromy. Zdržují se v odlehlých místech a je těžké se k nim přiblížit, nebo je vůbec spatřit. Při sebemenším náznaku nebezpečí odlétají, i v době tokání.

VIDEO: Ztracenou cvičenou samičku sokola chytla seniorka na slepici!