Více než polovina z přibližně 2733 kilometrů silnic Moravskoslezského kraje nebyla opravena déle než 16 let! A údajně skoro pětina krajských mostů z necelých 1200 je ve špatném nebo dokonce tristním stavu. Na opravy nejsou peníze, chybí několik miliard!

Není divu, že se vedení kraje snaží získat co nejlevnější zakázky, jenže to se pak může odrážet na kvalitě práce. „Když vybíráme firmy na opravy silnic, daří se nám v soutěži rapidně snížit cenu zakázky,“ uvedl krajský náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Video
délka: 00:15
720p 360p

Jakub Unucka se jako náměstek krajského hejtmana vyjadřuje k provedeným kontrolám. Blesk.cz/Karel Dostál

„Loni ceny skončily výrazně pod plánovanou cenou a to už v nás vyvolalo jisté pochyby o kvalitě. Bohužel oprávněně, jak ukázaly následné kontroly,“ dodal Unucka.

Silnici zkoumal laser

Kraj vloni provedl 3D laserovým měřením kontrolu silnice z Frýdku-Místku do Dobré. Měření ukázalo, že stavitel použil méně materiálu, než bylo třeba. Cestu tak musela firma znovu vyfrézovat a na podruhé položit správnou vrstvu asfaltu. Celá stavba se tak firmě prodražila o skoro dva miliony.

Poslední kontroly ale ukázaly, že se takového prohřešku již nikdo nedopustil. Všechny cesty, které byly zhotoveny v posledních pěti letech, jsou podle vedení kraje v pořádku.