Písemná zmínka o Ostravě byla v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku a je datována 29. listopadem 1267. Po celý rok se tak ve městě konaly speciální akce. Do Ostravy se například na dočasnou dobu vrátilo několik důležitých předmětů jako třeba Testament biskupa Bruna, Petřkovická venuše nebo Dražický kodex.

Vyšly nové publikace, vydána byla pamětní mince, výročí města připomněly speciální výstavy, uskutečnil se historický víkend nebo mše pod širým nebem.

Ve středu večer pak ostravský patriot a písničkář Jaromír Nohavica s primátorem Tomášem Macurou zapečetili truhlu, do které lidé vložili na 1500 vzkazů svým potomkům. „Truhla by se měla, pokud to dobře půjde, otevřít až za 50 let,“ uvedl Macura. Klíč od truhly, která bude uložena na ostravském magistrátu, by si měli předávat primátoři. Její otevření je plánováno za 50 let u příležitostí 800. výročí města.

„Myslím si, že Ostrava prošla zejména v těch posledních desetiletích tolika změnami a vyšla z nich velmi dobře v porovnání s jinými městy. Hlavně si přeju, aby tady lidé za těch 50 let žili rádi a aby byli na to město hrdí. To je to hlavní, co já cítím. Nevím, čím naši nástupci budou jezdit, jak se budou pohybovat, jestli budou ještě pracovat, ale to podstatné je skutečně, aby tady lidé rádi bydleli a byli na to město hrdí,“ řekl Macura.

Výjimečnost Ostravy spatřuje hlavně v kreativitě lidí. „Lidé tady museli spoléhat sami na sebe a zůstalo nám to do dneška, že na pomoc Prahy Ostravák těžko může spoléhat,“ míní Macura.

Spolu s ukončením oslav se dnes na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice rozsvítila také vánoční výzdoba, která má letos novou podobu a opět o ní rozhodovali lidé v anketě. Pak následoval čtvrthodinový ohňostroj.

VIDEO: Když Baník získá titul, budu boháč, smál se v srpnu Jaromír Nohavica. Vsadil v kurzu 300 : 1.

Video
délka: 01:24.72

Když Baník získá titul, budu boháč, směje se Nohavica. Vsadil v kurzu 300 : 1 iSport TV