Třetí potomek slonice Vischesh přišel na svět v sobotu v 11 hodin dopoledne po 8hodinovém porodu. Ošetřovatelé zatím nevědí, kolik slůně měří a váží, protože by kvůli těmto informacím museli oddělit mládě od matky, což by pro něj mohlo být velice stresující a nebezpečné.

Zoologové se bojí také nákazy mláděte, z toho důvodu je pro veřejnost pavilon uzavřen. Ve výběhu je s mládětem a jeho matkou pouze slonice. „Vnitřní prostory nejsou zase tak velké, takže samice je od mláděte maximálně na pár metrů, slůně ji následuje a tak trošku se motá pod nohama, ale je to zejména proto, že se snaží být u struku,“ vysvětlila další z důvodů karantény Nováková.

Další slonice Johti se svou dcerou Rashmi jsou zatím od Vishesh a slůněte odděleny bariérou, ve stejném prostoru je s nimi ale nejstarší Suseela. Podle Novákové obě samice byly v kontaktu i před porodem, a zoo proto neměla důvod nic měnit.

Pro slonici jde o třetího potomka. Poprvé se Vishesh stala matkou v roce 2011, tehdy se ale sloní sameček narodil předčasně a po osmi týdnech života zemřel. Minulý rok v únoru zahynulo její druhé slůně. Holčička Sumitra zemřela ve dvou letech na sloní herpes, proti kterému neměla dostatečnou obranyschopnost, jelikož se nikdy nenapila mateřského mléka.

VIDEO: Takto vypadala slonice Vishes (20) několik týdnů před porodem.

Video
délka: 00:22.96

Takto vypadala slonice Vishesh (20) několik týdnů před porodem. Slůněte se v zoo dočkali v sobotu před polednem. Karel Janeček

Fotogalerie
4 fotografie