Červený seznam, který zaznamenává ohrožené živočichy a rostliny, zařadil tamarína pinčího do kolonky kriticky ohrožených druhů. Ostravská zoo se proto v současnosti raduje z narození mláděte této roztomilé opičky.

Samička tamarína pinčího původně 25. května porodila dvojčata, jedno z nich ale zahynulo krátce po narození. Druhé z nich se má čile k světu a návštěvníci jej v těchto dnech mohou vídat ve výběhu na zádech jeho tatínka.

Právě otec se u tohoto druhu po narození o mládě plně stará, matka svého potomka pouze kojí. Postupem času se pak mládě začne do objevování světa pouštět samo. „Také mládě v ostravské zoo se už odvážně pohybuje ve větvích. Celá rodina tamarínů je pětičlenná. Kromě rodičů a letošního mláděte ji tvoří ještě dva starší potomci narození v letech 2015 a 2016. V obou případech se jedná o samečky, pohlaví nejmladšího člena zatím neznáme,“ upřesňuje Tereza Dubová Kosová, ošetřovatelka primátů.

Podle mluvčí ostravské zoo Šárky Novákové se odhaduje, že ve volné přírodě žije přibližně 6 000 jedinců tohoto druhu, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči. „Největší hrozbou pro tyto primáty je ztráta přirozeného prostředí, tedy přeměna lesů na zemědělskou půdu, budování vodních elektráren a podobně,“ informovala Nováková s tím, že je dále na vině masivní odchyt zvířat pro obchodování s domácími mazlíčky. Tamaríni žijí v rodinných skupinách, které tvoří rodičovský pár a několik různověkých mláďat. Živí se převážně hmyzem. Jejich jídelníček obsahuje i ovoce a mízu stromů.