Mucha vymaloval dnešní budovu radnice v době svého mládí v poslední třetině 19. století. Stropy a některé zdi oživil převážně květinovými motivy. „Spolu s ním tady působil i Franz Lefler, který přidával k Muchovým freskám andělíčky,“ zmínila starostka Eliška Volná rakouského malíře.

Lidé už se mohli na Muchovo dílo podívat i dříve, kdy radnice pořádala Dny otevřených dveří. Zájem je podle starostky velký a obdivovatelé Muchova díla se vydávali do Hrušovan i ze vzdálených koutů Česka.

Jedna freska za statisíce

Obnova fresek jde postupně po jedné místnosti kvůli možnostem restaurátorů, ale i kvůli tomu, že veškeré práce hradí město z vlastních zdrojů. Práce na jedné místnosti stojí okolo 600 tisíc korun. Zatím jsou fresky k vidění v kanceláři starostky, ve vstupní chodbě úřadu, na podatelně a od loňska i v zasedací místnosti.

„Šlo nám o to odkrýt nejprve ty části úřadu, kam chodí nejvíce lidí, aby to mohli vidět,“ řekla Volná. Některé místnosti jsou součástí dřívějšího tanečního a hudebního sálu, který se později příčkami rozčlenil.

Hrušovany jsou také součástí nové Muchovy stezky, která zájemce zavede na jihu Moravy i do dalších míst, kde Mucha působil. Jde o Mikulov, Ivančice a také Moravský Krumlov, kde jsou na zámku aktuálně vystavena plátna s výjevy z cyklu Slovanská epopej.

VIDEO: Unikátní výstava Muchových děl. Některá proběhla digitalizací a návštěvníci se mohou těšit na jejich pohyblivé varianty.

Video
Video se připravuje ...

Unikátní výstava Muchových děl. Některá proběhla digitalizací a návštěvníci se mohou těšit na jejich pohyblivé varianty Veronika Foltová

Fotogalerie
11 fotografií