„Našel jsem ho průzkumu nově vznikajícího ptačího parku Kosteliska u Dubňan. Od roku 1990 jsme ho v tuzemsku považovali za vyhynulého. Zcela výjimečný je i na Slovensku,“ uvedl Konvička.

Konvička našel brouka v zatím neprobádané oblasti. „Bylo to pro mne velké překvapení,“ přiznal přírodovědec. Dřepčík podle něj vyhledává hlavně hluchavkovité rostliny a  vyskytuje se zejména v jižních státech Evropy a také v Rusku a Kazachstánu.

Je to skokan

Vyfotit brouka je přitom pořádný kumšt. „Dorůstá velikosti jen 1,7 až 2,2 milimetru a skáče. Jakmile se k němu přiblížíte, odskočí klidně několik desítek centimetrů,“ vysvětlil entomolog.

V nově vznikajícím ptačím parku u Dubňan našel celkem 99 ohrožených druhů bezobratlých.

Českým přírodovědcům se podařilo nedávno na Opavsku objevit pavouka z druhu slíďáků, který nemá ani české jméno a nepřede sítě. Má jiné zvyky, než jeho kolegové. Unikátní slíďák patří k ohroženým druhům. Žije většinou jen na západě Evropy. I tam je ale velmi vzácný.

VIDEO: Ochraně brouků se hodně věnuje Veselí nad Moravou. V parku vytvořilo broukoviště a kácí kvůli jejich ochraně i některé stromy.

Video
délka: 00:57.27

Radnice vykácí v parku přes 500 stromů, chce tím zachránit vzácného brouka Hynek Zdeněk, blesk.cz