Radikální řešení v podobě odstranění dělohy ve spojení se spontánním porodem bylo jediným řešením pro ženu, které prorostla děloha. „Je to ojedinělý zákrok,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Žena rodila v nemocnici druhé dítě. „Už při prvním porodu měla zásadní komplikaci v podobě vzrostlé placenty, kterou se podařilo zvládnout bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství už byla její placenta perkretní, tedy prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Díky zákroku se maminka může radovat ze zdravého synka Martínka, který vážil bezmála čtyři kila a měřil 50 centimetrů.

Vysoké riziko

Takový případ vyžaduje radikální operační řešení. „Poporodní riziko bylo velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení. Jedinou možnou cestou je rychlé a okamžité odstranění dělohy,“ doplnila mluvčí.

I přes velkou ztrátu krve kolem dvou litrů provedli lékaři zákrok rychle. „Bylo to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám,“ vysekla poklonu Veselá.

Podle primáře Chvátala bývá podobná situace vysoce riziková a mnohdy končí fatálně.

„Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám,“ dodal ředitel nemocnice Martin Pavlík.

VIDEO: Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. 

Video
délka: 02:12.48

Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. FN Brno

Fotogalerie
3 fotografie