Lidé zapálili svíčky a vesměs mlčky zamířili v průvodu k morovému sloupu na náměstí Svobody. Značnou část průvodu tvořili slovenští studenti a Slováci, kteří v Brně žijí a pracují. Nad hlavami zachmuřených pochodujících bylo možné vidět kartony s podobiznami mladého páru i transparenty „Demokracia je trpezlivá“, „Pravdu kulkou nezabiješ“, „My nezabudneme, Ján Kuciak a Martina Kušnírová“ nebo „Cena žurnalistiky v demokracii“.

Vedle desítek slovenských měst uspořádali pietní pochod v řadě dalších měst a metropolí. Z českých a moravských měst se přidaly také Ostrava, Liberec, Jablonec a Praha. Ze světových pak Mnichov, Krakov, Varšava, Londýn, Aberdeen, Dubaj, Paříž, Glasgow, Vancouver, Edinburg, Haag, Stockholm, Peking, Bern, Hong Kong nebo Madrid.

„Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina jsou jemným, ale pevným pojivem, které nás přimělo přijít na náměstí. Nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo. Spojuje nás naděje a víra. Naděje, že nejsme bezmocní a víra, že dokážeme věci změnit. Jsme tu a nebojíme se,“ řekl z tribunky organizátor Dominik Levíček. „Jsme tady, abychom vyslovili podporu rodinám Jána a Martiny, které truchlí. Skláníme se v pokoře a se smutkem, který nikdy nezmizí,“ zdůraznil řečník.

Video
délka: 00:33
360p

Pietní pochod studentů v Brně uctil v pátek v podvečer památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Zdeněk Matyáš

Podle Levíčka nastal čas, kdy je potřeba jednat. Shromáždění na podporu novinářů svolal i na středu na brněnský Zelný trh. „Nedáme se zmrazit strachem. Tam, kde je strach, není místo pro lásku. A bez ní se stává život marným,“ uzavřel.

Poklidný pochod do centra završily projevy řečníků na náměstí Svobody. Vystoupil hlavní organizátor, student Dominik Levíček (23), novinářka Jana Ustohalová, publicista Luděk Navara, fotograf Jiří Salik Sláma a vysokoškolský učitel Jakub Macek. „Novináři, ti, kteří ctí svou profesi, jsou jedním z pilířů demokracie. Útoky na ně jsou také útokem na demokracii,“ řekl Navara. Podle Macka jsou stupňující se ataky na novinářskou profesi neakceptovatelné. „Ať už verbální nebo fyzické, jako v tomto konkrétním případě,“ uzavřel.

Přišel jsem, protože zabití člověka a novináře, který dělá svou práci, je v demokratické zemi už za hranou. Není mi to jedno, proto jsem chtěl vyjádřit svůj názor touto formou,“ svěřil se Slovák Lukáš Sabovčík (30), který v Brně vystudoval filozofii.

VIDEO: Razie u Antonina Vadaly, o němž psal zavražděný novinář Kuciak (†27)

Video
délka: 00:28
360p

Razie u Antonina Vadaly, o němž psal zavražděný novinář Kuciak (†27). TV JOJ

Fotogalerie
39 fotografií