Koncertní sály Labské filharmonie v Hamburku či sál Walta Disneyho v Los Angeles. Pod těmito akustickými skvosty se podepsal japonský designér Tojota. Nyní se chystá na nový sál v Brně.

Já jako akustik se budu zabývat tvarem a materiálovým zpracováním sálu, architekti vnějškovým vzhledem,“ řekl Tojota. Projektantem stavební části bude Petr Hrůša, autor množství budov v Brně.Sál má vzniknout mezi Veselou a Besední ulicí v centru Brna. Město tam nyní buduje jako první etapu stavby podzemní garáže. Letos budou hotové. Prvním úkolem projektantů je proto vymyslet napojení nadzemní části na garáže. „Doufám, že v příštím roce začneme na základě projektu stavět sál,“ řekl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

VIDEO: Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno.

Video
délka: 02:18
360p

Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno. Zdeněk Matyáš

Nový koncertní sál nabídne kapacitu přes 1200 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun.

Stát přispěje částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun. Na konečné vyjádření vlády se stále čeká, podporu dnes přislíbil ministr kultury Ilja Šmíd.

VIDEO: Brněnská filharmonie nemá v současné době dostatek prostoru na své zkoušky. Besední dům je příliš malý.

Video
délka: 00:20
360p 240p

Ukázka ze zkoušky brněnských filharmoniků v Besedním domě. Je evidentní, že všichni se na pódium nevejdou. Filharmonie Brno

Fotogalerie
17 fotografií