„Žádáme, aby na tělese dálnice byly jen místně původní druhy rostlin. Protihlukové stěny by měly být z materiálu, který ptáci dobře uvidí, a měly by být osazeny popínavými rostlinami,“ vysvětlil důvody podání rozkladu proti vydanému stavebnímu povolení předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

 

Silničáři jejich argumenty považují jen za zdržovací taktiku. „Děti Země s námi jednat moc nechtějí. Připomínky podávají členové spolku asi jen z principu. Napadají totiž i jiné stavby, které přitom vůbec neznají,“ upozornil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl, který se obává zdržení oprav až o rok.

Děti Země nesouhlasí ani s vydanými stavebními rozhodnutími na dálnici D1 u Velkého Beranova na Jihlavsku. „V obou aktuálních rozkladech máme připomínky k nejméně třiceti dvěma závazným stanoviskům, z nichž některé navrhujeme změnit či zrušit a vydat nové,“ dodal Patrik.

Dálnice D1 je hlavní dopravní tepnou České republiky, přesto není v dobrém stavu. Kolony jsou na ní velmi časté, mnohdy stačí i menší dopravní nehoda či uzavírka.

Video
délka: 00:17
720p 360p

Kolona na dálnici D1: Bouračky zastavily provoz Blesk/ Markéta Reinischová