Brzy ráno 19. září tam po explozi zahynul zkušený pyrotechnik, nadporučík M. H. (†43). Nadrotmistr M. R. (37), který byl v době exploze s kolegou v místnosti, skončil s vážnými popáleninami a střepinovým zraněním oka na brněnské klinice.
Vyšetřování není zdaleka u konce. Podle zdrojů Blesku jej komplikuje fakt, že poraněný příslušník vojenské policie se sice zotavuje, avšak z prožitého šoku údajně oněměl.
„O neštěstí se mezi sebou radši nebavíme. Kolem poletují tu a tam dohady a fámy,“ řekla Blesku důstojnice Martina M., která ve Vyškově studovala.
Některé zdroje naznačují, že nadporučíkovi vybuchl granát v ruce, když jej chtěl přeměnit z ostrého na výukový. Byl totiž i vojenským pedagogem.
Mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová informaci nepotvrdila. „Vyšetřování pořád pokračuje, potrvá ještě pár měsíců. Do skončení nelze nic zveřejnit,“ dodala. Potvrdila, že zraněný nadrotmistr zůstává v pracovní neschopnosti. Ubytovna, kde se tragický výbuch odehrál, je již opravená a slouží vojákům jako před explozí.
Mlčením se obrnila i Vojenská policie. Vyšetřuje totiž neštěstí u svých vlastních členů. „Na pokyn státního zástupce nebudeme v průběhu vyšetřování poskytovat žádné informace,“ vzkázala Nikola Hájková z Velitelství Vojenské policie v Praze.
Cimický: Člověk může šokem navždy oněmět
Člověk může následkem velkého šoku opravdu i oněmět. „Organismus má někdy tendenci zareagovat způsobem, jaký bychom nečekali,“ řekl Blesku psychiatr Jan Cimický (69). Pacient může utrpět posttraumatickou stresovou poruchu, následkem které může ztratit řeč. A nemusí se mu už nikdy vrátit! „Dobu léčení nelze předjímat. Může být v řádu měsíců, let, a dokonce se řeč nemusí vrátit nikdy,“ poznamenal lékař. Dodal, že důležité je, aby s pacientem lékaři dlouhodobě a trpělivě pracovali.
VIDEO: Podívejte se, jak vypadá práce pyrotechnika.