Například strážnice z revíru Brno-střed Kateřina. S výzvou, která se šířila v řadách městské policie, neměla problém. Dokonce se prý i trochu těšila. Když je nás tolik a jde o dobrou věc, není proč váhat," svěřila se Blesku.

Tomáš Sitta, strážník hlídkové služby na Brno-středu, prozradil, že se s kolegy tak trochu hecovali. „O darování krve by člověk neměl moc přemýšlet. Nikdy totiž neví, jestli ji sám nebude potřebovat,“ prohlásil policista.

S úsměvem celou proceduru podstoupila i čtyřiadvacetiletá Sabina Peprníčková, která ovšem musela s lékaři před odběrem konzultovat někdejší zánět ledvin. Testy dopadly dobře. „Z jehel fóbii nemám, jdu do toho s ostatními,“ ubezpečovala Sabina.   

Výzva našla velkou odezvu

Podpořit a povzbudit podřízené přišel i ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal, sám držitel zlaté Jánského plakety za více než 40 odběrů krve. „Odezva od strážníků byla natolik silná, že zvažujeme zmapování zájmu o společný zápis do národního registru dárců kostní dřeně,“ dodal ředitel.

Video
délka: 00:38.08

Strážnice Kateřina se víc než odběru krve bála otázek Blesku. Mezi dárci měla podobně jako dalších sedm desítek jejích kolegů a kolegyň premiéru Zdeněk Matyáš

U Městské policie Brno působí momentálně pět stovek strážníků. Po květnovém hromadném odběru se bude mezi dárce krve řadit již téměř polovina z nich.

Nové dárce, kteří často dorazili přímo v uniformách, ocenila i primářka transfuzního a tkáňového oddělení nemocnice Hana Lejdarová. Strážníci, republikoví policisté nebo hasiči jsou prý přímo ideální dárci. „Tyto organizované složky jsou spolehlivé, disciplinované, spolupráce s nimi je jedním slovem výborná,“ podtrhla primářka.

Video
délka: 01:01.72

Primařka transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová si spolupráci s dárci krve z řad policie a strážníků pochvaluje Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
13 fotografií