Blesk: Nebylo by lépe po volebním debaklu a po všem, co o sobě čtete, zmizet z politiky a stáhnout se z veřejného života?

Michal Hašek: „Jsem založením člověk politický. Zajímám se o veřejné dění. K mému stažení dochází. Sociální demokracie na jižní Moravě krajské volby nevyhrála a já jako lídr přijal na sebe spoluzodpovědnost. Umožnil jsem ještě kolegům vyjednat koalici, kde jednou z podmínek hnutí ANO bylo, že nebudu mít žádnou funkci. A já se do žádné nedral. Budu řadový zastupitel. Je to můj ne snad úplný odchod z politiky, ale takový úkrok stranou.“

Blesk: Vezměme jako vzor třeba Petru Buzkovou – zmizela z vysokých postů do ústraní, je podle všeho úspěšnou advokátkou – a čas ji tak trochu v očích veřejnosti i rehabilitoval…

M. H.: „Rozhlížím se kolem. Od nového roku budu působit v privátní sféře. Nechci žádnou trafiku na krajské ani státní úrovni. Politika bude spíše mým koníčkem než zaměstnáním, které by mne živilo.“

Blesk: Míříte jako vystudovaný právník do advokacie?

M. H.: „Nemířím. Mám rozjednáno několik možností. Určitě při tom využiju kontaktů, které jsem za roky práce jako hejtman nebo předseda asociace krajů získal. Budou to věci, které by měly pomoct jižní Moravě i České republice. Dokud se ale nedohodneme, konkrétnější nebudu.“

Blesk: Necílíte na sněmovní volby?

M. H.: „Ne. Na rozdíl od mého oblíbeného novináře, který zřejmě nespí a promýšlí různé pseudopříběhy a který nedávno sepsal story o tom, jak údajně lačním po sněmovním křesle a že už jezdím vyjednávat do Znojma. Zamlčel přitom, že den předtím jsem mu poslal esemesku, že volby do Sněmovny neřeším. Tedy i vám potvrzuji: neřeším volby do Poslanecké sněmovny. Z politiky dělám skutečně úkrok stranou. Jak budou vypadat kandidátky pro příští rok, si již brzy rozhodne celá sociální demokracie uvnitř strany.“

Blesk: A budete na kandidátce chtít být?

M. H.: „Opakuji. Neřeším sněmovní volby!“

Blesk: Pojďme tedy do Brna. Jak to bylo s falešnou tiskovou mluvčí Mrencovou, ale doopravdy?

M. H.: „Vzniklo to tak, že to někdo chtěl použít jako politické téma – a tak to použil. Kontrolní výbor složený hlavně ze zástupců opozice po prostudování dokumentů konstatoval, že věci jsou v pořádku. Prostě kraj, stejně jako řada ostatních institucí, si budoval svůj PR. Na rozdíl od jiných velkých měst nebo krajů jsme nevydávali vlastní noviny, respektive jsem je v roce 2012 zrušil a ušetřil tím ročně deset milionů. Na tiskovém pro celý kraj tady pracovali čtyři lidi, zatímco třeba na brněnském magistrátu to je jedenáct lidí. A prostě chtěli jsme, aby kraj mohl prezentovat výsledky své práce. Proto ta agentura Profil spojená se jménem paní Mrencové.“

Blesk: Kolik jí kraj vyplatil a jak byly užitečné její služby?

M. H.: „Z hlavy si to nepamatuju. Za všechny ty roky to bylo zhruba něco kolem třech milionů korun.“

Blesk: Nemyslíte si, že právě tahle kauza vás připravila o případný úspěch ve volbách?

M. H.: „Odmítám, že je to kauza. Je to pseudokauza. Nicméně byla nějak marketingově uchopena našimi soupeři. Možná by bylo fajn se teď ptát, jaké a čí mediální služby používají ministři za ANO, primátoři za ANO, jaké budou používat noví hejtmani za ANO. Jestli to udělají tak jako pan Vokřál, který si přetáhl polovinu brněnské redakce Mladé fronty rovnou na brněnský magistrát. To ale neříkám ve zlém. To je pouze konstatování. Mrencová se použila jako klacek na moji hlavu a lidé tomuto pseudopříběhu uvěřili.

Blesk: Jak se vůbec na vaše dosavadní politické angažmá a „odcházení“ z politiky dívá rodina?

M. H.: „Tak samozřejmě nepříjemné bylo hlavně období volební kampaně. To ale byla očekávaná věc. Myslím, že moji nejbližší jsou paradoxně rádi, že opouštím hejtmanskou pracovnu, a těší se na to, že budu doma trávit více času.“

Blesk: Vy jste před časem od své ženy odešel. Rozvedli jste se?

M. H.: „K rodině jsem se vrátil. Užívám si toho. Každý může udělat chybu, ale jak říká pan prezident: jen blbec chybu opakuje. A to platí jak pro politiku, tak pro soukromý život.“

Blesk: Opravdu vám stojí za to i nadále hájit barvy ČSSD? Vaše názorové křídlo – a neříkejte, že neexistuje, aktuálně kormidlem strany neotáčí.

M. H.: „Trička neměním. Jsem členem sociální demokracie od roku 1998. A neplánuji, že bych změnil politickou příslušnost. Prostě soc. dem. je pro mne z hlediska politiky celoživotní volbou. Nejsem konjunkturalista. Někteří členové jiných stran včetně části našich vrcholových členů přeskákali do ANO, protože to hnutí je na vlně. Zažil jsem dobu, kdy ČSSD byla na výši, i dobu, kdy zrovna nebyla in. Teď právě nejsme zrovna na sinusoidě vzestupu. Jenom krysy ale opouštějí potápějící se loď. A já nejsem krysa. Haškovi jde o věc. Ne o posty.“

Blesk: Takzvaná autentická levice, reprezentována Škromachem, Foldynou nebo vámi, prohrála své vize před deseti lety na brněnském sjezdu. Hodláte to neoliberálnímu křídlu Dienstbiera, Marksové a potažmo i Sobotky znovu na jarním sjezdu v Brně vrátit?

M. H.: „Autentická levice není jenom ta Škromachova. V roce 2008 za Jiřího Paroubka jsme měli všude kolem 33 procent. Kde jsou tihle voliči dneska? Soc. dem. musí udělat rychlou a důkladnou analýzu, kde je těch zhruba dvacet procent ztracených našich voličů. A najít cestu, jak je získat zpátky. Nejsem ale pro experimenty. Měli bychom být jednak tradiční stranou, ale zároveň posílit směrem k městským voličům. Nejen v Praze, ale ve všech velkých městech, Brno nevyjímaje.“

Blesk: Ohlášený Sobotkův příklon k zeleným a pirátům asi vaši tradiční venkovští voliči nerozdýchají…

M. H.: „Profesor Bělohradský po prohraných senátních volbách říkal, že by se soc. dem. měla zbavit tradičních voličských skupin a zaměřit se na městské liberály. S tím nesouhlasím. Strana se má vrátit ke kořenům. Dál oslovovat tradiční voliče a vedle nich hledat cesty k těm, kteří zůstali doma. Anebo k prvovoličům.“

Blesk: A jak je chcete získat? ČSSD mezi mladými tradičně propadá.

M. H.: „Mění se doba. Mění se způsob komunikace. Najednou tu máme sociální sítě. Do budoucna se volební kampaně přesunou z náměstí do počítačů a sociálních sítí. Klasické politické mítinky jsou už pro veterány. To musíme vymyslet.“

Blesk: To ovšem pro tradiční strany vašeho typu nevypadá zrovna nadějně…

M. H.: „Je evidentní, že politické strany v Česku ztrácejí masovost. A zřejmě se stanou volebními stranami, tak jak to známe ze Spojených států, kde jde spíš o příznivce než o desítky tisíc hlav členské základny. A na to se musíme nachystat. Potřebujeme oslovit jak lidi práce – tedy zaměstnance s nižšími příjmy, tak i střední třídu. Pro miliardáře stranou nikdy nebudeme.“

Blesk: Zkuste být, prosím, trochu konkrétnější.

M. H.: Musíme jít taky víc ven, mezi lidi. A prodat výsledky své práce. Politika není o zásluhách, to je jasné. Teď je nutné zaměřit se na vládní úroveň. A oslovit různé společenské vrstvy a sociální skupiny. Musíme lépe a jednodušeji komunikovat. Takový Andrej Babiš má perfektně zvládnutý marketing. Takže pokud o někom začnete tři měsíce dopředu tvrdit, že je lump, tak po třech měsících je na něm taková vrstva špíny, že si lidé myslí, že jste opravdu lump.“

Blesk: Teď myslíte snad na sebe?

M. H.: „Můj příběh z krajských voleb je poučením pro ostatní naše lídry. I v tom, jak by mohla vypadat sněmovní volební kampaň v příštím roce. Za přispění médií Andreje Babiše.“

Blesk: Jak je to mezi vámi a vaším nástupcem Bohumilem Šimkem (ANO). Zvenčí se zdá, že nějaký chlapský problém?

M. H.: „Nepovažuji to za problém v osobní rovině. Pan Šimek odešel v roce 2012, když tady došlo ke změnám z hlediska pracovních pozic. On sám také před volbami tvrdil, že nic osobního proti Haškovi nemá. Já mu na ustavující schůzi zastupitelstva normálně předám hejtmanskou pracovnu, kterou on mimo jiné zná ze své bývalé práce.“

Blesk: Vy a prezident. Co vám popravdě řekl, když se provalila lánská schůzka? Můžete od té doby lidsky fungovat u jednoho stolu s ministrem vnitra Chovancem? Korunním princem ČSSD je teď místo vás on…

M. H.: „S Milanem Chovancem jsem komunikoval jako s ministrem vnitra, což je povinností hejtmana. S Milanem Chovancem jsem komunikoval jako s prvním místopředsedou strany, což byla koneckonců další povinnost. S panem Chovancem jsme řešili pracovní věci. Tečka.

Blesk: Je pravda, že jste tehdy z Lán odjížděli v jednom autě právě s Chovancem, který později vaši schůzku propálil?

M. H.: „Já bych se k detailům už nevracel… ano, z Lán jsem jel v jednom voze s Milanem Chovancem.“

Blesk: Postupoval byste dnes stejně jako v roce 2013 – tedy šel na schůzku s prezidentem domlouvat sesazení šéfa partaje, vytratit se pak z Lán přes skleníky a pak to popírat?

M. H.: „Musím striktně odmítnout, že bychom šli domlouvat sesazení šéfa partaje. Jeli jsme do Lán, protože jsme byli zděšení špatným volebním výsledkem sociální demokracie. Ten se lišil významně od všech prognóz. My jsme s prezidentem jako bývalým předsedou soc. dem. prostě probírali situaci.“

Blesk: Chcete říci, že jste se snad nedopustil žádného pochybení nebo neférovosti?

M. H.: „Jedinou chybou, za kterou jsem ostatně zaplatil v politice – a teď se zdá, že už definitivně, bylo, že jsem o té schůzce nehovořil pravdu. Ostatní kolegové mlčeli, já jsem mohl také mlčet. Jestli na něco nejsem pyšný, tak určitě televizní pořad s Danielou Drtinovou.“

Blesk: Popravdě. Jaké jsou vaše osobní vztahy s Bohuslavem Sobotkou? Je jasné, že na pivo spolu asi dobrovolně nepůjdete. Co jste si udělali?

M. H.: Nedávno jsme spolu v jednom sklepě pili víno. Naše osobní vztahy se po roce 2013 (po tzv. lánském puči – pozn. red.) zklidnily. Jsme oba natolik pragmatičtí, že víme, že v zájmu sociální demokracie není vést dlouhé zákopové války. Uzavřeli jsme pragmatický smír. A já – už ne jako hejtman ani předseda asociace krajů – ale jen jako řadový člen sociální demokracie, se budu snažit přispět k tomu, aby se strana za rok znovu zvedla.“

Blesk: A nakonec. Kolik máte placených „vedlejšáků“ vedle své politické funkce?

M. H.: „Žádný. I když po e-mailu koloval pamflet o mých údajných třiceti placených funkcích a horentních příjmech. Nic z toho se nezakládá na pravdě. Jediná placená funkce, kterou jsem v posledních třech letech zastával, byla funkce hejtmana. Žádný jiný příjem z jiné funkce jsem neměl a nemám. Teď předám hejtmanskou pozici a budu si hledat uplatnění v privátním sektoru.“

V předvolební debatě Blesk.cz promluvil Hašek i o kauze falešné mluvčí:

Video
Video se připravuje ...

Michal Hašek (ČSSD) obhajoval v Jihomoravském kraji post hejtmana. Blesk TV

Krajské a senátní volby 2016 na Blesk.cz ZDE

Fotogalerie
18 fotografií