Výstava bude pro veřejnost otevřená od středy až do konce roku s výjimkou pondělí. Jde o druhou výstavu z dlouhodobého cyklu Cesty do hudební minulosti a představuje další část sbírek oddělení dějin hudby. V těchto fondech je zhruba 800 rukopisných opisů a tisků Mozartových skladeb. Odrážejí oblibu této hudby a její vývoj již od doby skladatelova života. "Mimořádně vzácné jsou rané opisy a tisky z doby Mozartova života a z doby krátce po jeho smrti," uvedla Šindlářová.

Návštěvníci uvidí také sbírku hraběte Heinricha Wilhelma von Haugwitze ze zámku Náměšť nad Oslavou. Hudbymilovný a hudebně vzdělaný šlechtic na něm vytvořil podmínky pro hudební činnost na vysoké úrovni, ve své době ojedinělé i v evropském měřítku. Produkce náměšťského zámeckého orchestru a divadla doplňoval hudební archiv. "Nejvzácnějším exponátem sbírky je dobový opis Mozartovy opery La finta Giardiniera vzhledem k tomu, že Mozartův autograf prvního jednání opery je ztracen," řekla Šindlářová.

Výstava představuje i další unikátní rané opisy a tisky Mozartových skladeb, některé vůbec poprvé, dále faksimili Mozartova autografu.

K výstavě je rovněž připraven výukový program pro žáky všech stupňů škol, aby se dozvěděli více o skladateli, který patří do trojice vídeňských klasiků a který za svůj krátký život ve druhé polovině 18. století zkomponoval přes 600 skladeb - oper, symfonií, koncertů či mší a chorálů. Na přelomu let 1767 a 1768 strávil několik dní i v Brně.