"Na kondici Červeného mlýna závisejí mimo jiné dodávky tepla a teplé vody pro Žabovřesky, Královo Pole a v přechodných obdobích i do sídlišť Lesná, Líšeň a Vinohrady. A elektřina, která tady vzniká spolu s teplem při kombinované výrobě, ročně stačí pro potřebu 100.000 průměrných domácností," uvedl generální ředitel Petr Fajmon.
Spalovací turbína na Červeném mlýně patří mezi nejsložitější energetická zařízení. Je výrobkem firmy Siemens a na Červeném mlýně byla instalovaná v roce 1998.
Její nejproblematičtější částí je spalovací komora a komponenty stroje, kterými procházejí horké plyny ze spalování za teplot přes 1000 stupňů. Jejich životnost se přepočítává podle počtu provozních hodin a startů turbíny, při nichž vznikají největší teplotní degradace. "V našem případě se interval mezi velkými opravami pohybuje mezi pěti až šesti lety," uvedl výrobní ředitel Václav Klíčník.
V minulosti byly již provedeny dvě generální opravy, ta první v roce 2003 a druhá v roce 2009. Zahájení zkoušek po generální opravě a uvádění do provozu energetici plánují v týdnu od 10. května. Součástí prací jsou technická zlepšení turbíny, která nelze dělat při běžných krátkodobých revizích. Zlepšení se dočká i generátor.
Největší turbína v Brně stála firmu 1,5 miliardy korun. Má výkon 70 megawattů. V zimě vyrábí zejména teplo, ale pomáhá stabilizovat přenosovou soustavu i výrobou elektrické energie, kterou může nastartovat za 15 minut. Teplárny Brno v minulé topné sezoně do letošního března prodaly 2,8 gigajoulů, což znamená nárůst prodeje o 2,4 procenta. Teplárny Brno zásobují přibližně 92.000 brněnských domácností, dále například nemocnice, školy a úřady.