"Pan ministr pozorně sleduje činnost příspěvkových organizací resortu kultury a v případě Moravského zemského muzea se po zralém uvážení rozhodl pro odvolání pana generálního ředitele dr. Martina Reissnera. Jako důvod uvedl ztrátu důvěry. Více se k odvolání pana ředitele nemá potřebu vyjadřovat," uvedla Cigánková.

Reissner telefonicky na dotaz ČTK neodpověděl, odkázal na později. Poté už telefon nezvedl, stejně jako Mitáček. Další náměstkyně ředitele Eva Pánková uvedla, že sama důvody odvolání nezná. ČTK řekla, že muzeum vydá k situaci prohlášení v pátek.

Reissner stál v čele muzea od roku 2009. Předtím působil jako šéf odboru kultury na brněnském magistrátu. Odborně se profiluje jako literární a výtvarný historik, kritik a publicista.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a zároveň druhá nejstarší muzejní instituce v Česku, jeho kořeny sahají do roku 1817. Ve svých sbírkách uchovává přes šest milionů předmětů. Spravuje Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr a Palác šlechtičen v Brně a další nemovitosti na Moravě.

Pod Reissnerovým vedením se muzeu podařilo například vybudovat expozici Mendelianum věnovanou genetické vědě a získat rozsáhlé fondy spojené s významnými osobnostmi literárního života, například Jiřím Grušou, Janem Trefulkou a Otou Filipem.

Muzeum však mělo pod Reissnerovým vedením také negativní publicitu, například kvůli soudnímu sporu s vědkyní Martinou Galetovou. Muzeum ji propustilo po návratu s rodičovské dovolené. Galetové se zastala ombudsmanka. Soud dosud neskončil. Tisk zpochybňoval také způsob obsazování některých pozic.