Hnutí ANO informovalo o tom, že jedná o nové možné koalici s ČSSD. Jihomoravský předseda ANO Marek Janíček (ANO) to odůvodnil tím, že se hnutí nedaří v současné koalici prosadit některé zásadní body, například zefektivnění chodu městských firem, které má vést ke stomilionovým úsporám.

ANO spolu s koaličním Žít Brno už s opozičními sociálními demokraty jednalo, další schůzka se chystá po víkendu. Lidovci k tomu zaujali své stanovisko. "Koaliční partner ANO za zády ostatních členů koalice veřejně sděluje, že hledá nové partnery ke koaliční spolupráci a na toto téma prokazatelně jedná s opoziční ČSSD. Toto jednání považujeme za neseriózní a fakticky popírající existenci stávající koalice," stojí v prohlášení KDU-ČSL. Proto strana zahájí jednání o jiné koalici. "Vzhledem k velké programové shodě preferuje KDU-ČSL navázání spolupráce s ČSSD," píšou lidovci.

Dnes odpoledne Janíček z ANO v tiskovém prohlášení uvedl, že hnutí nemá žádné informace o tom, že by některý z koaličních partnerů v zastupitelstvu města vypověděl koaliční smlouvu, a proto se prozatím nebude k nejasné situaci v koalici vyjadřovat. "Koaliční smlouvu považujeme stále za platnou," dodal Janíček.

Sociální demokraté se jednání s lidovci nebrání. "Jsme otevřená strana a poslechneme si každého," uvedl Pospíšil. Neřekl však, zda má ČSSD blíž k ANO, nebo ke KDU-ČSL. "V komunální politice je taková blízkost programů, že zcela určitě najdeme shody jak s jednou, tak s druhou stranou. Ne vždy je to ale to jediné, na čem se staví," dodal Pospíšil.

Zelení se nemíní zapojovat do žádného jednání o nové koalici. "Opoziční ČSSD se v Brně snaží zopakovat pražský scénář. Pomocí náznaků nabídek spolupráce s ANO a Žít Brno se snaží rozložit stávající koalici, a pak se až do voleb bavit tím, jak je vedení města rozhádané a neakceschopné. Zelení se proto hrátek na hledání nové koalice účastnit nebudou, neboť ta stávající je jediná, která dokázala rozvířit stojaté vody a otevřít Brno světu," uvedl primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Současné koalici hrozil rozpad i před půl rokem, kdy ANO nebylo spokojené se svým radním Tomášem Kratochvílem. Chtěli ho odvolat z rady, ale lidovci je nepodpořili s tvrzením, že nemají s Kratochvílem problém. ANO pak Kratochvíla vyloučilo ze svých řad a on sám na místo radního rezignoval, čímž se situace uklidnila.

Hnutí ANO má nyní na magistrátu 12 zastupitelů, ČSSD 11. Žít Brno a lidovci mají shodně sedm mandátů. Zelení mají čtyři zastupitele. V opozici je ještě pět zastupitelů za ODS, čtyři komunisté a čtyři zástupci TOP 09. Ve hře je také hlas nezařazeného zastupitele Tomáše Kratochvíla, který byl původně zvolen za ANO, ale hnutí ho vyloučilo. Pokud se ANO spojí s ČSSD a Žít Brno, budou mít dohromady 30 z 55 zastupitelů. ČSSD, lidovci, zelení a Žít Brno by měli dohromady 29 mandátů.