Informaci o hrozícím pádu koalice kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL přinesla dnešní Mladá fronta Dnes. Podle ní primátor Petr Vokřál (ANO) potvrdil, že uvažuje o spojení s ČSSD. "Měli jsme to udělat už před půl rokem. V řešení klíčových problémů jsme se moc neposunuli. Buď najdeme v krátké době shodu, nebo budeme muset přemýšlet o setrvání v koalici," řekl MfD Vokřál.

Janíček ČTK řekl, že problémy v koalici vznikají kvůli plánovanému holdingu městských firem, který by měl přinést úsporu ve stamilionech korun. Kromě toho se má snížit počet politiků v městských firmách. "Máme určité programové priority, se kterými jsme šli do voleb. Neustále je opakujeme, ale nedaří se nám je v současné koalici prosadit. Nechceme současnou koalici opouštět, ale pokud se body neuskutečňují, hledáme u jiných politických stran průniky," řekl ČTK Janíček.

Opoziční Pospíšil ČTK potvrdil, že zástupci ČSSD s ANO už neoficiálně jednali. Setkání podle něj iniciovalo ANO. "Oficiální jednání budou ve čtvrtek, pak budeme vědět více," nechtěl Pospíšil odhadovat výsledek jednání. Doplnil však, že do jednání by neměl zasahovat bývalý primátor Roman Onderka. Právě on byl důvodem, proč nechtělo ANO po volbách jednat o koalici se sociálními demokraty. Proti Onderkovi má výhrady i hnutí Žít Brno. Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) záleží udržení současné koalice na tom, jak se shodne ANO s KDU-ČSL ve věci holdingu a odpolitizování firem. Zatím v nich ubylo několik politických funkcí, ANO mělo ale už před volbami představu o tom, že by jich ubylo více.

Informace o hrozícím pádu koalice mají i lidovci. "Otevřeně jsme se na radě zeptali, zda je pravda, že ANO nabídlo koalici ČSSD bez nás a bez zelených. Primátor nám odpověděl, že se to tak nedá říct a že je to fáma. My nejednáme s nikým a uvidíme, co nastane," řekla ČTK Liptáková. Podle ní se koaliční strany neshodují naprosto ve všem, ale je potřeba hledat kompromis.

Koalici hrozil pád už v závěru loňského roku. Hnutí ANO totiž nebylo spokojené se svým radním Tomášem Kratochvílem, který měl na starosti vznik holdingu městských firem. Požadovalo proto jeho odvolání z rady, proti tomu se však lidovci postavili a tvrdili, že s Kratochvílem nemají problém a záležitosti ať si ANO vyřeší uvnitř hnutí. ANO pak Kratochvíla vyloučilo ze svých řad, on pak nakonec sám rezignoval. Koaliční partneři tehdy jednali s jinými stranami o vzniku nové koalice, avšak shodně tvrdili, že je pro ně prioritou zachování té současné. To se nakonec podařilo.