Místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková ČTK řekla, že radnice s provozovateli restaurací a zahrádek jedná. "V týdnu budeme mít znovu schůzku a dohodli jsme se, že se podíváme na ty ceny, jak to vychází. Hledáme nějakou variantu, která by jim vyšla vstříc," dodala Flamiková.

Zahrádky mohou být otevřené od dubna do konce října. Věc se týká zahrádek větších než 20 metrů čtverečních. V minulosti měli provozovatelé dvě možnosti, jak za ně platit. Jedna možnost byla platba šest korun za metr čtvereční na den, nebo paušál 6500 korun za měsíc. Podle nových podmínek odpadla možnost paušální platby, přičemž za zahrádku bez podesty zůstala platba šest korun za metr čtvereční a s podestou ještě o dvě koruny více. Většina provozovatelů platila paušál, nyní by je tak sazba za metr čtvereční vyšla namísto loňských zhruba 50.000 na 200.000 i více korun. Podle vedení radnice vedla nízká cena k tomu, že se některé zahrádky zvětšovaly na úkor veřejného prostoru, aniž by se za ně více platilo. Nové podmínky mají narovnat ceny mezi jednotlivými provozovateli.

Podle TOP 09 je ale zvýšení ceny na čtyř- až pětinásobek příliš velké. Navrhuje proto u větších zahrádek cenu tři koruny za metr čtvereční na den s podestou i bez podesty, což by cenu zvýšilo zhruba o dvojnásobek. Tím by se zároveň srovnalo prostředí mezi provozovateli, protože by se za větší zahrádku platilo při propočtu za metry více peněz. "Není potřeba platit více za zahrádku s podestou, když je potřeba hlavně kvůli nerovnému povrchu a provozovatelé za ni dávají velké peníze," uvedl Brym. TOP 09 se podle něj bude snažit, aby byl návrh projednán na následujícím zastupitelstvu. Zhruba padesátka podnikatelů se už dříve dohodla, že pokud se nepodaří vyjednat s radnicí lepší podmínky, nevyplatí se jim vůbec zahrádky otevírat.