Podle kriminalistů oba komunální politici ve spolupráci s právníkem radnice Lukášem Rafajem, který je dalším obžalovaným, byli v kontaktu se šesti stavebními firmami. Vše prý fungovalo tak, že jim řekli o třech zakázkách v ceně do dvou milionů korun s tím, aby se spolu firmy domluvily, která z nich výběrové řízení následně vyhraje. Co za to měli zástupci radnice dostat, ale policie nezjistila. Obžalovaní vinu zásadně popírají.
Nesiba soudu řekl, že Brno-Židenice má roční rozpočet okolo 60 milionů korun a ročně řeší desítky menších zakázek v rozsahu od 50.000 do dvou milionu korun. O těch podle něj rozhodovalo vedení židenického úřadu; nejprve prý kolektivně vybralo firmy, které osloví a pak zástupci radnice spolu vybrali vítěze.
Jeho stranický kolega Hnát uvedl, že neovlivňoval to, která z firem bude vyzvána v účasti na výběrovém řízení. "Vždy to bylo rozhodnutí kolektivního orgánu. Nikdy ne moje," zdůraznil.
Při dnešním jednání zazněly i odposlechy telefonických hovorů mezi Nesibou a Hnátem a zástupci stavebních firem. Z kontextu rozhovorů sice vyplývá, že hovoří o různých finančních částkách, nahrávky jsou ale obsahově neurčité.
Brno se v minulosti potýkalo s několika korupčními kauzami na radnicích. Nejznámější je případ někdejšího starosty Žabovřesk Aleše Kvapila a někdejšího tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného (oba dříve ODS). V roce žádali 2010 nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu hudebního klubu Sonocentreum. Dostali po čtyřech letech vězení.