Antimonopolní úřad tzv. přepadové kontroly obnovil letos v březnu po zhruba půlroční pauze. Do té doby analyzoval rozsudek Evropského soudu pro lidská práva z loňského října, který uznal stížnost společnosti Delta Pekárny na to, že české úřady inspekcí v jejích kancelářích před 11 lety bez soudního povolení porušily Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Česká republika má zaplatit firmě odškodné 5000 eur (135.000 Kč).

Podle Petra jedna věc nebyla uspokojivě dotažena do konce, a rozsudek tak nemá obecnou platnost. Podle něj kontroly v sídlech firem budou pokračovat. "Úřad se nenechá omezovat," uvedl Petr.

Právnička advokátní kanceláře Schoenherr Jitka Linhartová ČTK dnes řekla, že o neexistenci obecné platnosti zmiňovaného rozsudku panují stále pochybnosti. "Ve světle tohoto rozsudku obecně platí, že pokud v ČR chybí nástroj okamžitého soudního přezkumu oprávněnosti provedení místního šetření, má ÚOHS problém při vstupu do obchodních prostor společností bez předchozího soudního povolení," uvedla Linhartová. Firmy si na druhou stranu musí být vědomy rizika procesních pokut, které ÚOHS dává, pokud s ním nespolupracují. Například společnost CZECH FROST letos dostala pokutu 1,1 milionu korun, protože nedala úřadu obchodní záznamy, které vyžadoval.

Díky neohlášeným kontrolám v sídlech firem ÚOHS zajišťuje důkazy, ke kterým by se jinak nedostal. Několik přepadových kontrol udělal i v případě kartelu stavebních firem, v kterém v pátek uložil pokuty přes dvě miliardy korun. Mezi pokutovanými je Skanska, Strabag nebo Eurovia. Firmy se údajně domlouvaly na zakázkách. Celkem bylo podle dnešního vydání MF Dnes pokutováno sedm firem. ÚOHS případ nechce blíže komentovat, Petr jej ale dnes označil za výjimečný s tím, že výše pokut je mimořádná.

Předem neohlášené inspekce v sídlech firem dělají i jiné zahraniční antimonopolní úřady. Například slovenský letos k takové kontrole přistoupil v sedmi případech, které se týkaly celkem 20 firem.

U českého kartelu stavebních firem napadla neohlášenou inspekci u soudu Eurovia, Krajský soud v Brně ale její žalobu odmítl jako opožděnou. Letošní dvoumiliardová pokuta výrazně převýšila pokuty z minulých let. Loni byla nejvyšší zhruba desetina této částky.

ÚOHS letos otevřel devět nových kartelových případů. Je to o jeden více než loni. Naopak u zneužití dominantního postavení nemá žádnou novou kauzu. Firmy, které úřadu samy nahlásí, že se účastnily kartelu a poskytnou o něm úřadu důkazy, mohou vyváznout nakonec bez pokuty. Tohoto programu letos využilo devět firem, loni jich bylo pět.