Advokát syna i matky zabitého Vietnamce Marek Sedlák při jednání upozornil na to, že policisté při brutálním zákroku mohli být zčásti ovlivněni doporučením svých nadřízených.

V roce 2008 podle Sedláka údajně přijala česká vláda tajné usnesení, které mělo omezit vliv a velikost vietnamské populace v ČR. Na základě tohoto usnesení pak prý ministerstvo vnitra vydalo vyhlášku, která obsahovala přesnější doporučení k celé věci ve vztahu k policii.

"Jenže část tohoto dokumentu se ztratila. My tvrdíme, že policisté mohli být zčásti ovlivněni celou touto atmosférou," tvrdí Sedlák. O dokumentech jednal soud s oběma stranami s vyloučením veřejnosti. Sedlák vysvětlil, že je plně na soudcích, jaké případné odškodné synovi a matce Vietnamce přiznají. Částka 50 milionů korun je tedy pouze orientační.

Poté, co brněnský městský soud přiřkl oběma po milionu korun, se kauza dostala ke Krajskému soudu v Brně. Výši odškodného potvrdil, zároveň ale věc vrátil městskému soudu, aby se zabýval tím, zda by odškodné nemohlo být vyšší. Verdikty padnou ve čtvrtek ráno, každou kauzu má jiný soudce.

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovali oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl muž v křesle. Zásah přesto vyvrcholil bitím cizince, do kterého se kromě policisty Jana Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila také sousedka Vietnamce.

Podle obžaloby se zeptala, zda si může kopnout. Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si pak na zdravotní potíže. O den později zemřel. Ukázalo se, že měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní.

Srnského poslal soud na deset let do vězení. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmiletý trest. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta. Obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.