Divadelníci se podle Heřmana snažili dostat k podstatě Tosky i za cenu toho, že se odvážně odchýlí od obvyklých výkladů a od inscenační tradice. Za hlavní téma představení režisér považuje sebeobětování.

"Jak daleko v tomto obětování člověk může zajít? Je obětování z lásky vysvobozující? Pokud je smyslem života člověka láska, dokáže žít i bez ní? To jsou otázky, které si budeme v novém nastudování klást," uvedl Heřman. Divákům prý ponechává dostatečný prostor k vlastní interpretaci.

Jako Tosca se v Brně představí Maida Hundelingová v alternaci s Ivetou Jiříkovou. Malíře Cavaradossiho ztvární Rafael Álvarez, Mickael Spadaccini nebo Ivan Choupenitch. Šéfa římské policie Scarpia v Brně hrají Gustav Beláček a Jiří Sulženko. Postava Callasové na jevišti nezpívá, nicméně prochází příběhem a vnitřně se konfrontuje s hrdinkou, kterou sama s obrovským úspěchem ztělesňovala.

Všechny tři hlavní postavy opery Tosca tragicky umírají. Tosca zavraždí krutého Scarpia. Poté je popraven její milenec Cavaradossi. Nakonec pěvkyně páchá sebevraždu skokem z Andělského hradu. Také život Callasové (1923 až 1977) měl tragický rozměr. Zažila obrovské úspěchy, ale i pády. Prožila milostnou aférou s řeckým rejdařem Aristotelem Onassisem, rozvedla se kvůli němu, on však dal přednost jiné ženě - Jackie Kennedyové. Callasovou to zlomilo. Zemřela v 53 letech.

Brněnská inscenace má premiéru 15. května v Janáčkově divadle. Do konce sezony je na programu ještě pět repríz.