Akce extremistů, jichž mělo podle pořadatelů dorazit asi 500, začala ve 14:00. Uprostřed náměstí si postavili stan. Vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas, který mluvil o hordách imigrantů zaplavujících Evropu, kteří, jak prohlásil, v ní zapalují obchody a škodí jejím obyvatelům. Podle něj by se měla Evropa proti přistěhovalcům bránit. Uvedl, že je nutné stanovit její hranici ve Středozemním moři, tu střežit za pomoci vojenského loďstva a případné zadržené uprchlíky vozit zpět do Afriky. Vandas zdůraznil, že problémy s imigranty se v ČR projevují zatím plíživě formou sporů o nošení muslimských šátků a skupováním půdy zahraničními firmami.

Na náměstí Svobody má policie desítky uniformovaných pracovníků i kriminalistů v civilu.

Po projevech bude následovat pochod extremistů městem. "Pochodu chceme nenásilnou formou zabránit, i když jsme si vědomi, že se můžeme dopustit přestupku," řekla novinářům za svolavatele blokády Gaby Khazalová. Účastníci blokády se chtějí postavit či posadit pochodu do cesty. Zároveň tím ochromí rušný tramvajový uzel.

Podle dalšího z aktivistů Václava Pecla nikdo neubírá příznivcům Dělnické mládeže právo sejít se a vyjadřovat své názory. Problém ale vidí v pochodu městem. "Je to marš, který má zastrašovat a demonstrovat sílu," uvedl Pecl.

Při čekání na účastníky pochodu krajní pravice připomíná Malinovského náměstí spíše dějiště pouliční slavnosti. Ze dvou pódií hraje hudba, uskutečnila se ekumenická bohoslužba. Na místě jsou hlavně mladí lidé, přišli také Romové. V dodávkách v okolí náměstí jsou v pohotovosti policisté, nad centrem města přelétá vrtulník.

Na Malinovského náměstí přišli podpořit blokádu i někteří brněnští politici. "Je to nestoudná provokace, když ve dnech, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové válce, tak tady někteří pořádají akce, které se přímo odkazují na hesla, se kterými se Hitler ve 30. letech dostal k moci," uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ). Blokády se zúčastní i starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). Pochodu Dělnické mládeže podle něj nebylo možné předem zabránit, svolavatel jej ohlásil jako oslavu Svátku práce.

Blokádu předem podpořila řada osobností, například bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, umělci i politici.