Někteří lidé z 25 domů, kterým bývalé vedení města slíbilo prodej za předešlých podmínek, už mají hypotéky a platí je spolu s nájmem městu. Byty ale nevlastní. "Právě proto necháme posoudit, zda by se tyto těžkosti, přeúvěrování a pozdržení nemohly promítnout v nějaké slevě, která by byla odůvodnitelná a my bychom ji ustáli před zákonem," uvedla Liptáková.

Sleva by podle ní mohla činit až 25 procent z obvyklé ceny, za kterou město chce byty prodávat. "Leží nám na srdci, jak vyjít lidem vstříc a zároveň dodržet zákon. Proto přemýšlíme nad různými možnostmi," uvedla Liptáková. Řekla, že by si přála, aby město mohlo poskytnout lidem z 25 bytových domů slevu a ještě výhodnou půjčku. Poskytnutí půjčky město slíbilo už dříve, kdy bylo patrné, že domy za dřívějších, velmi výhodných podmínek neprodá. "Pokud by si někdo půjčku vzal na byt za cenu obvyklou, bylo by to bez problémů. Nyní musíme vymyslet takovou právní konstrukci, abychom mohli poskytnout půjčku i v případě, že na byt dáme ještě slevu," řekla Liptáková.

Obyvatelé dotčených domů si však stojí za svým a chtějí byty koupit za starých podmínek, které v některých případech znamenaly pouze třetinovou cenu. "Chceme, ať je dokončeno, co bylo nabídnuto," uvedla Okurková. Podle ní většina lidí z bytového družstva na vyšší hypotéky nedosáhne. Lidé proto na magistrát poslali petici s právním rozborem, podle nějž město nemá povinnost byty prodávat za cenu obvyklou. V případě komplikací lidé zvažují i žaloby na město.

Brno má 27.000 bytů. Některé z nich jsou prázdné. Důvodem je například velká výměra a vysoká cena.