"Cestující se bez větších potíží vzdají při odbavení nápojů. Hůře se loučí například s drahými krémy na ruce, nebo kvalitními opalovacími krémy s vysokým UV faktorem," uvedl ředitel. Podle předpisů si mohou pasažéři s sebou vzít do příručních zavazadel lahvičky s nápoji či tuby s gely a krémy, pokud mají obsah do 100 mililitrů. Pokud je na obalu uvedeno, že má větší obsah a je téměř prázdný, přesto musí být vyhozen.
Do letadel nesmí cestující s sebou v příručních zavazadlech brát také jakékoli ostré předměty. Nožíky, nůžky, pilníčky na nehty a další podobné nástroje ale ve srovnání s nápoji a krémy tvoří zanedbatelné množství.
Nepovolené předměty bezpečnostní služba pasažérům odebere při odbavení v letištní hale. Umožňuje jim ale, aby se vrátili a zakázané věci předali někomu, kdo je na cestu vyprovázel. Ne vždy se to ale daří a většina věcí míří do odpadu. "Samozřejmě nejvíce se toho zajistí v létě, kdy naplníme i dva kontejnery týdně. Mimo sezonu je to tak jeden kontejner za dva týdny," doplnil Plaček.
Brněnské letiště loni odbavilo přes 400.000 cestujících. Po Praze-Ruzyni je druhým největším civilním letištěm v zemi. Pravidelné linky létají z Brna do Londýna, Moskvy a nizozemského Eindhovenu. V létě k nim přibývají charterové lety přepravující lidi na dovolenou, a to hlavně do turecké Antalye, bulharského Burgasu a řeckého Heraklionu.