Všechny tři paláce Moravské galerie v centru Brna náleží až do 26. října Mezinárodnímu bienále grafického designu. Kromě expozice soutěžních prací letos bienálovou nabídku tvoří doprovodné výstavy zaměřené na vzdělávání a školství. Tvorbu profesionálů reprezentují Nizozemci Armand Mevis a Linda van Deursenová, retrospektivu má v Brně Rostislav Vaněk, autor knižní i časopisecké grafiky, plakátů i nových písem. Na 4. října pořadatelé připravují bienálovou noc, kdy všechny expozice otevřou zdarma a vyhlásí cenu diváků.

Po skončení bienále čeká galerii krátký oddych, v listopadu pak postupně začne několik dalších výstav. Představí například okruh barokního mistra Kupeckého, činnost brněnské odnože Devětsilu ve 20. letech minulého století a expresivní malby Václava Girsy. V prosinci začne expozice Brno - moravský Manchester, věnovaná fenoménu místního vlnařství a urbanistickým proměnám vyvolaným textilním průmyslem. Do historie se ohlédne také Muzeum města Brna, které v listopadu otevře výstavu o brněnském nábytkářství a díle architekta Františka Vrány.

Mnoho českých muzeí letos připomíná 100. výročí vypuknutí první světové války. Brněnský Dům umění se připojí výstavou Důstojnost lidstva. Pět kurátorů sestavilo reprezentativní výběr evropských uměleckých děl, která pracují s tématem hodnot smysluplného života a reflektují pošlapávání lidských práv v současném světě. Po uvedení ve Vídni a Sarajevu se soubor děl od 24. září představí také v Brně, a to v největším rozsahu.

Na prosinec chystá Dům umění soubornou výstavu Jaroslava Krále, výrazného představitele brněnské meziválečné malby. Hlavním tématem jeho obrazů se postupně stala žena, měl také období lyrického kubismu a vytvořil osobitá zátiší. Doplňkem Královy výstavy bude výběr ze současného umění inspirovaného kubismem. Kurátoři chtějí ukázat, že idea kubismu je stále živá.

Richard Adam Gallery otevře 24. září výstavu malíře Jakuba Špaňhela, který na scénu vstoupil v 90. letech minulého století. Tentokrát představí hlavně rozměrná plátna z poslední doby, která jinde z prostorových důvodů ukázat nemohl. Paralelní menší výstavy nabídnou malby Vladimíra Houdka, laureáta Chalupeckého ceny za rok 2012, a obrazy Jiřího Franty se skupiny Rafani.