Podle jeho uměleckého vedení by zánik Činoherního studia byl krokem před sametovou revoluci. "Místo, aby si město cenilo, že je zřizovatelem scény s mezinárodním přesahem, vystavuje ji šikaně a existenční nejistotě. Přístup ústeckého magistrátu odráží postoj politické reprezentace na celostátní úrovni. Nekulturní chování a myšlení se staly normou," uvádí činohra ve svém prohlášení.

V Praze před rokem a půl z podobných důvodů skončilo progresivní a cenami ověnčené Pražské komorní divadlo. Magistrát snížil dotaci divadlu tak, že podle jeho tehdejšího šéfa Dušana Pařízka nešlo dál v provozování divadla v jeho podobě a kvalitě pokračovat. Město později slibovalo, že peníze najde, Pařízek ale udělal radikální krok, přestože divadlo bylo na vrcholu - nechtěl dál pokračovat v nejistotě a rozhodl se působení Pražského komorního divadla ukončit.

Činoherní studio dočasně ukončilo provoz v pátek večer hrou Romeo a Julie, a to kvůli změně podmínek podpory ze strany města. Správní rada divadla poté vyzvala vedení, aby pokračovalo v započaté sezoně a požádalo o granty vypsané ústeckým magistrátem. Podle vedení divadla město změnilo podmínky náhle a divadlo se ocitlo ve finanční nejistotě; město to odmítá.

Obavy o konec Činoherního studia mají dnes divadelníci z mnoha souborů. "Různě s nimi spolupracujeme a určitě je podpoříme. Jsme s nimi v kontaktu," uvedl například šéf činohry libereckého divadla F. X. Šaldy Ivan Rajmont.

"Jihočeské divadlo ústecké samozřejmě podporuje. Oni změnili systém dotování, v divadle to nevěděli, došlo tím k poklesu financování," řekl ředitel, senátor a šéf Jihočeského divadla Jiří Šesták. Poznamenal, že divadlo plánuje s ročním až dvouletým předstihem, někdy tříletým. Není podle něj možné, aby se pravidla během roku najednou změnila.

"Divadlo má setrvačnost, na změněné podmínky se musí připravit. Musí říct, zda ty změněné podmínky je schopné akceptovat, aby zachovalo provoz a svoje poslání. Se ztrátou čtvrtiny rozpočtu nemá organismus možnost se vyrovnat. Pokud zřizovatel divadlo chce, nemůže takto jednat," zdůraznil.

Činoherní studio má podle prorektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Václava Cejpka nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Jeho případný vynucený konec by považoval za skandální. Studio je podle něj významné svou odvážnou dramaturgií i zaměřením na současné a zahraniční hry. "Nebojí se riskovat, nebojí se aktuálních společenských témat," řekl Cejpek, který vyučuje dramaturgii a dějiny světového divadla.

Z brněnských souborů udržovalo se studiem těsné vazby zejména HaDivadlo, které se mu podobá velikostí i zaměřením. "Máme tam řadu přátel, zasáhlo nás to. Sounáležitost s ústeckými kolegy vyjádřil také prozatímní šéf Mahenovy činohry Národního divadla Brno, herec Petr Halberstadt. "Zánik jakékoliv kulturní instituce je dnes zcela fatální, nedobrý krok. Vypovídalo by to mnoho o stavu společnosti a jejím vztahu ke kultuře," řekl Halberstadt.