Jde o součást většího projektu, který má zvýšit prestiž městské dopravy, získat nové zákazníky a zvýšit bezpečnost ve vozidlech. "Budou mít v podstatě stejné pravomoci jako revizoři. Nasadíme je na některé linky mezi určenými zastávkami a ve vytipovaných časech, aby v ideálním případě stáli u všech dveří do vozidla a mohli kontrolovat cestující," uvedl vedoucí tarifního odboru Vít Prýgl.

Do vozidla nepustí preventisté ani lidi bez jízdního dokladu. Lidé preventisty poznají podle toho, že budou mít na sobě uniformy a reflexní vesty.

Jediné náklady, které dopravní podnik na projekt vyčlení, jsou ty na pořízení vest, tedy zhruba 100.000 korun. "Budou na první pohled rozpoznatelní, aby se na ně lidé mohli kdykoliv obrátit," uvedl Prýgl.

Po třech měsících dopravní podnik projekt vyhodnotí a na základě výsledků se rozhodne, jestli jej rozšíří či nějak pozmění.

Vykázat z vozidla osoby porušující přepravní řád mohou řidiči či revizoři už nyní, teď však půjde o cílenou akci. Dopravní podnik se snaží zvyšovat atraktivitu městské dopravy například i akcemi proti vandalům, kteří sprejují především na tramvaje, či ryjí do oken, případně je leptají. Na podzim šlo o kampaň NO TAG!, která cílila především na teenagery, kteří se na tomto vandalismu výrazně podílejí.