Restaurátoři se původně domnívali, že postačí pouze obraz vyčistit a provést drobné opravy. Zjistili však, že plátno je místy zteřelé, popraskané a vyžaduje hlubší zásahy. Kvůli členitosti a plasticitě malby se komplikovalo také čištění. Odborníci proto použili také metodu, kterou kvůli pečlivému dávkování účinných látek označují jako "restaurátorská homeopatie".
"Výsledek je více než uspokojivý - malba se znova rozzářila intenzivními barvami tak, jak je malíř nanášel na plátno, projasnilo se pozadí, zvýraznily detaily. Restaurován byl i původní rám, v posledním období ne právě šťastně nahrazený provizorní lištou," popsala práce Svobodová.
Uprka (1861 až 1940) obraz dokončil v roce 1897. Zářivá malba, která zachycuje rušnou a barvitou slavnost ve Vlčnově, autorovy současníky zaujala. Při návštěvě Moravy ji obdivoval sochař Auguste Rodin, vystavovala se v Londýně, Vídni i Petrohradu. V roce 1904 plátno koupilo brněnské muzeum a Jízda králů byla po desetiletí ozdobou obrazárny v Dietrichsteinském paláci.
V 70. letech se obraz přesunul do Hodonína, odkud se vrátil až v roce 2011 na krátkodobou expozici do Brna a na velkou výstavu ke 150. výročí narození Joži Uprky v Národní galerii v Praze. Poté už následovala pečlivá restaurátorská práce.
Nyní si mohou zájemci prohlédnout Jízdu králů i další díla ze sbírek Moravské galerie bez placení vstupného. Galerie totiž otevřela všechny své stálé expozice návštěvníkům zdarma.