Blízká obec Račice-Pístovice je podle starosty Lubomíra Pospíšila sice za množství návštěvníků ráda, bledule jsou dobrá reklama, na druhou stranu ale jarní nápor turistů působí i problémy.

Na malé parkoviště u památníku partyzánského oddílu Jermak se auta návštěvníků nevejdou, parkují proto na přilehlé louce. Rozšíření parkoviště ale obec nechystá.

Ruší žáby

Nápor turistů se projevuje také v místech, kde začínají koberce bledulí, tedy asi tři kilometry od vstupu do údolí. Odbor životního prostředí Jihomoravského kraje tam vyvěsil cedule s instrukcemi. Lidé by se měli zdržovat pouze na značených stezkách a nevstupovat do kvetoucích ploch.

Rostliny totiž vyrůstají ze země postupně a lidé je mohou nevědomky ničit. Turisté ale nezřídka opouštějí značenou trasu naučné stezky a v lese vyšlapávají chodníčky.

Lidé navíc hází do tůně v blízkosti kamenného brodu nejrůznější předměty. To ale škodí skokanům a ropuchám, které se tu rozmnožují. Navíc by tu volně neměli běhat ani psi.

Jde o jediné podobné místo přírodního výskytu vzácné bledule jarní na Vyškovsku. V údolí rostou i další chráněné druhy, třeba lýkovec obecný a lilie zlatohlavá.

VIDEO: Snadný trik, jak bezuchybně naaranžovat květiny do vázy.

Video
délka: 01:29.63

Snadný trik, jak bezuchybně naaranžovat květiny do vázy.  youtube