V Tržnici Brno se velikonoční jarmark koná už ve středu 28. a čtvrtek 29. března. Součástí programu budou velikonoční dílny pro děti, jazzový koncert i promítání filmu Stážista v hlavní roli s Robertem De Niro. „Ve čtvrtek představujeme nový projekt Kino v Tržnici. Pravidelně budeme přinášet atraktivní snímky pro malé i velké diváky. Promítáme v nejvyšším patře tržnice a vstup na představení je zdarma,“ prozradil tiskový mluvčí Tržnice Brno Jan Šmikmátor.

Netradičně pojímají velikonoční dílny v zábavním vědeckém parku VIDA. Děti a dospělí budou od pátku až do neděle vyrábět mléčnou duhu, zlatý déšť a ozdobí kraslici nezvyklým způsobem - pomocí pěny na holení. „Velikonoce jsme pojali jako svátek jara, kdy se po dlouhém šedém období konečně začínají objevovat barvy. Návštěvníci se dozví, jak barvy vnímá náš mozek a kolik odstínů dokážeme rozlišit,“ řekla manažerka VIDY Hana Laudátová.

V lesoparku v Areálu volného času kromě tradičního zdobení vajíček vypukne soutěž v jejich hledání. Tři nejúspěšnější lovci získají atraktivní cenu – domácího mazlíčka v podobě živého králíčka.

Velikonoce v zoo

Vajíčka se budou hledat i v Zoo Brno. „Schováme v areálu zahrady 1000 vajíček. Kdo nám aspoň jedno z nich přinese, dostane odměnu,“ sdělil mluvčí zoo Michal Vaňáč.

V zoologické zahradě budou Velikonoce ve znamení kreativních dílen. „Ty máme připravené na pátek a na pondělí. Netradiční budou především v tom, z čeho se budou vyrábět jarní ozdoby. Děti i dospělí si budou moci odnést například papírový košíček na vejce, ozdobná závěsná vajíčka, zápichy do květináčů nebo zajíčka vytvořeného z ruliček,“ vysvětlil Vaňáč.

Velikonoce jsou tu tradiční akce, která je každoročně jednou z nejnavštěvovanějších. „Důvodem je i to, že se jedná o začátek sezóny a zájemci se přijdou podívat na novinky, které jsme pro ně přichystali. Letos tak mohou vidět některé nové druhy zvířat – stříkouny lapavé. To jsou ryby, které »setřelují« hmyz proudem vody, jedny z nejmenší opiček kosmany běločelé nebo medvídka kynkažu, který obratně šplhá,“ dodal mluvčí.

Kolotoče nečekejte, dvoumetrovou kraslici ano

Kuriozitou na jihu Moravy je letos obří dvoumetrová kraslice na náměstí Svobody, kterou darovali chorvatští umělci městu Brnu. O Vánočních trzích bývá na některém z brněnských náměstí tradičně instalován kolotoč a houpačky nebo vláček. Na Velikonoce ale podobné atrakce nečekejte. 

V rámci našich slavností na náměstí Svobody kolotoč pro děti nemáme, ale jsou připraveny velikonoční rukodělné dílny, ve kterých si děti mohou vyrobit tradiční dekorace anebo výrobky s jarní a velikonoční tematikou jako zajíčky, kuřátka nebo květiny,“ řekla Barbora Kocmánková z organizace Kávéeska, která trhy na náměstí pořádá.

Živá kuřátka i králíčci

Na Zelený čtvrtek se i v Centru volného času Lužánky mohou děti těšit na různé tvořivé jarní dílny. „Aktivit bude mnoho – pletení pomlázky nebo věnečku z vrbového proutí, zdobení perníčků, tvorba velikonočního věnce, zdobení vajíček, vytváření velikonoční čelenky. Novinkou je letos velikonoční pečení a dílna jen pro maminky,“ vyjmenovala manažerka centra Anna Petrželková.

Velkým lákadlem jsou i letos živá kuřátka. „Kuřátka jsou každoročním hitem, ale děti se budou moci zastavit také u včelích úlů a dozvědět se něco o chování včel a tvorbě medu, ve výběhu na ně budou čekat také kozičky, slepičky, prasátka a králíci,“ řekla Petrželková.

VIDEO: Velikonoční zajíček z papíru: Hravě ho zvládne vyrobit i malé dítě.

Více o velikonočních trzích čtěte ZDE