S koncem listopadu nastal v Bošovicích čas úklidu, ale i posouzení plánů, co a jak do nové návštěvnické sezony vylepšit. Ta začne 1.března. „Zimní přestávka je důležitá. Papoušci mají klidnější životní rytmus, dostávají dietní potravu, odpočívají v zimních ubikacích. Některé druhy jako třeba žako potřebují klid na hnízdění,“ vysvětluje ředitelka zoologické zahrady Hana Škrháková Pádková.

Standardní teplota v zázemí by se měla pohybovat mezi 13 až 17 stupni Celsia, v případě zahnízdění a vyvedení potomků od 18 do 20 stupňů. Kdo si myslí, že papoušci zůstanou až do jara uvnitř, ten se mýlí. „Díky padacím okýnkům se mohou kdykoliv vrátit do venkovních klecí. Když zjistí, že je venku větší zima, než jim vyhovuje, proletí se, načechrají peří a vrátí se zpět do tepla,“ vysvětluje ředitelka zoo.

Unikátní zoo manželé dotují z dalšího podnikání

Ročně zavítá do Bošovic 25 tisíc návštěvníků, nechybí školní výpravy i chovatelé prakticky z celého světa. Financovat unikátní zoologickou zahradu není žádná legrace, náklady jdou do milionů. Její zakladatel a ekonomický ředitel v jedné osobě Vlastimil Škrhák tvrdí, že nebýt jiných podnikatelských aktivit, těžko by tento projekt spatřil světlo světa.

„Podporuje nás obec, máme řadu dárců. Papouška si tady můžete i adoptovat. Samičku ara ararauna si vybral k adopci třeba bývalý fotbalista brněnské Zbrojovky Petr Švancara. Po sezoně nesedíme s rukama v klíně, snažíme se připravit další novinky,“ prozradil Blesku Vlastimil Škrhák.

Ara spořádají až 10 ořechů denně

Celkem 90 voliér obývá 220 papoušků reprezentujících 45 druhů. Od miniaturních papoušečků vrabčích a brýlových až po metr vysoké ary. A co tato armáda opeřenců spořádá? Základem jsou zrniny, granule, ovoce a zelenina. „Velké druhy ara potřebují hodně ořechů, pekanové, vlašské, mandlové. Za den jich spotřebují až 10 kusů,“ upozorňuje Hana Škrháková Pádková.

Papoušci se rádi předvádějí. A občas i pozdraví!

Návštěvníci obdivují pestrobarevné opeřence ve voliérách. Ale jaký je pohled z opačné strany? „Papoušci jsou velmi inteligentní, mezi  nejinteligentnější patří velcí arové. Jsou hraví, jsou zvyklí na návštěvníky, takže se moc rádi předvádějí. Někteří se sem dostali z domácností, kde se o ně třeba už nechtěli starat. U jejich voliér se může stát, že vás pozdraví – ahoj, nazdar,“ ubezpečuje Hana Škrháková Pádková.

Brány jedinečné papouščí zoologické zahrady se zavřely, poslední letošní šance prohlédnout si zdejší pestrobarevné osazenstvo se ale ještě nabízí. A to o víkendu 17. a 18. prosince v rámci předvánočního krmení.

Fotogalerie
26 fotografií

Další články na Blesk.cz: