„V letošním roce budou mít návštěvníci příležitost sledovat přímo v zámeckém parku při práci restaurátory, kteří budou postupně pracovat na obnově dalších deseti soch,“ řekla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Celý soubor tvoří 64 soch, dvacítka z nich ale byla v nejkritičtějším stavu. Jedenáct jich restaurátoři zachránili v minulém roce, na deseti budou pracovat letos. Většina prací se bude odehrávat přímo v parku, pouze čtyři sochy odvezli do ateliéru.

Opravy za 120 milionů

V blízkém okolí parku budou pokračovat práce na opravě zámeckých valů a zdí, která má celkově přijít na 120 milionů korun. Náklady z velké části pokryje dotace z evropského fondu IROP.

„Dotace pokryje i výrobu repliky čínského altánu, který se bohužel už rozpadal a byl nedávno stržen. Už na podzim by ale v parku měla stát přesná replika jeho podoby, kterou dostal v 18. století,“ doplnila Slámová. Na podzim přibude u zámku výtah do expozice v prvním poschodí.

Kvůli opravě valů přijdou letos návštěvníci o možnost posezení v restaurační zahrádce ve valech. „Místo ní ale bude fungovat zahrádka na nádvoří zámku, což bude pro návštěvníky možná ještě příjemnější,“ dodala Slámová.

Vystoupí tu Sting

Zámecký park letos čeká několik velkých kulturních akcí. Kromě čtyř festivalů tam vystoupí také britský držitel osmi cen Grammy Sting a o den později norská dvojice Marcus & Martinus. Letošní turistická sezona na zámku začala ve čtvrtek, kdy tu zahájili výstavu Fenomén Merkur.

VIDEO: Tradiční bitva u Slavkova je velkým turistickým lákadlem.

Video
délka: 01:06.77

U Slavkova se opět utkaly tři armády. Hynek Zdeněk, blesk.cz